btbilgi

Çin düyanın en büyük yerel istihbarat altyapısına sahip olan ülke. Ülkede yaklaşık 170 milyon adet güvenlik kamerası bulunmakta. Kimlik tarama için bazılarında yapay zeka desteği de bulunan kameralara gelecek 3 yıl içinde 400 milyon adet daha eklenecek. Şimdi bu kameraların dışında, Çin polis gücünün denemeye başladığı yüz tanıma sistemine sahip akıllı gözlükler de devrede.

Teorik olarak Google Glass’ı anımsatan gözlükler, memurların devriye gezerken gördükleri şüpheli kişilerin yüzlerinin anında taranmasını sağlamakta. Gözlüğü kullanan polis memuru istediği kişinin fotosunu gözlükle çekip, hemen dev bir kimlik veritabanına yolluyor. Bu foto 100 milisaniyede yüz tarama algoritmaları ile analiz edilip, kimlik doğrulaması yapıldığı belirtilmekte. Daha önceki benzer teknolojiler yüzü analiz edilecek kişinin farklı açılardan birden fazla görüntüsüne ihtiyaç duyarken, bu teknolojinin tek bir genel fotodan yüz tanıma yapabildiği ifade edilmiş. BBC’nin haberine göre yüzü taranan kişinin sadece adı değil, adresi ve varsa hakkında suç duyuruları da anında memur tarafından görüntülendirilebiliyor.

Çinli polis memurları şüphelilere akıllı gözlükle bakacak

Çin polis gücü akıllı gözlükleri Henan eyaletindeki Zhengzhou şehrinin en kalabalık tren istasyonu ve meydanlarında yeni test etmeye başlamış. Daha şimdiden aranmakta olan 7 suçlu kişinin saptandığı ve yakalandığı bilgisi verilmiş. İnsan kaçakçılığından araba ile vurup kaçma gibi suçlardan aranan bu kişilerin dışında, sahte kimlik kullandığı bilinen 26 şüpheli daha sistem tarafından saptanıp gözaltına alınmış.

Bazı uzmanlar akıllı gözlüklerin normal suçluların haricinde, hükümete karşı politik söylemlere sahip kişilerin ve azınlıkların takibinde de kullanılmasından endişe duyduklarını aktarmaktalar. Business Insider’daki haberde Çin’in 1,3 milyar vatandaşının herhangi birini 3 saniyede saptayıp kimlik onaylaması yapacak bir sistem üzerinde de çalışıldığı söylenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.