btbilgi

Ericsson firması geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği 5G Platformu çalışmalarını tamamlayarak, operatörlerin 2018 yılının dördüncü çeyreği itibariyle 5G hizmeti sunabilmesi amacıyla yeni nesil merkezi ve radyo şebeke ürünlerini tanıttı. Bu ürünler operatörlerin 5G hizmetlerinde gecikme süresini azaltmayı ve güvenliği artırmayı hedefliyor.

Dünya çapında en büyük GSM operatörlerinin yer aldığı 3GPP organizasyonu, ilk 5G standardının 5G NR (5G Yeni Radyo – New Radio) olduğunu belirlemişti. Ericsson da 5G NR’yi temel alarak geliştirdiği 5G Radyo Erişim Ağı (Radio Access Network-RAN) ticari yazılımını tanıttı. Bunun dışında sıkışık yapılaşmaların olduğu şehirlerde operatörlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, ‘Street Macro’ adlı yeni nesil ürün kategorisi de açıklandı. Bu ürünler küçük bir kullanım alanı ile bina cephelerine yerleştirilebilecek olmasının yanı sıra, ağ verimliliği ve kapsama alanı standartlarını da kapsıyor.

5G dönüşümü için yeni Ericsson radyo şebeke ürünleri

Ericsson 5G Merkezi Şebeke ürünlerini 5G YR’yi destekleyecek yeni özelliklerle donatmanın dışında, Dağıtık Bulut Bilişim Sistemi’ni (Distributed Cloud) de genişleterek operatörlerin hizmetine sunmakta. Firmanın tasarladığı Yeni Nesil 5G Radyo Ağı yazılımının, şuanda operatörler tarafından kullanılan baseband ve 5G Radyo ekipmanları ile uyumlu olacağı belirtilmiş. Bu sayede operatörler 5G şebekelerini daha hızlı şekilde devreye almaları mümkün olacak. 2015’ten bu yana Ericsson Radyo Sistemi ürünleri kurulu olan tüm baz istasyonları, uzaktan bir yazılım kurulumu ile 5G YR kapasitesine ve yeteneklerine sahip olacak.

Bu özellik ile operatörler gittikçe artan veri trafiği için altyapılarını hazırlayabilecekler. Kullanıcılar 4K / 8K video akışı ve sanal gerçeklik / artırılmış gerçeklik gibi multimedya içeriklerine 5G ağları üzerinden erişim sağlamaları kolaylaşacak. Ericsson’un geliştirilmiş mobil genişbant alanında yaptığı güncel analize göre, 5G’ye geçiş, mevcut 4G’ye göre gigabayt başı 10 kat daha düşük maliyetler ile sağlanabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.