btbilgi

En büüyk Japon teknoloji firmalarından olan SoftBank, kazandığı gibi yatırmaya da çok hevesli. Çok çeşitli alanlara yatırım yapan firma, bunları kendi kurduğu Vision Fund kuruluşu üzerinden gerçekleştirmekte. Bu fon kuruluşu 2017’de 93 milyar dolar toplamış ve bunu harcamaya başlamıştı. En son gelen raporlara bakılırsa, bu fonun yaklaşık üçte biri projelere yatırılmış durumda.

35 milyar doları bulan Vision Fund yatırımlarının ciddi bir kısmı özel taksi şirketlerine gitmiş. 2017 içinde Asya’nın lider özel taksi servisi Didi’ye 4,58 milyar dolar para ayırılmıştı. SoftBank geçtiğimiz ay da bir diğer fonlama kurumu olan Delta Fund üzerinen onun rakibi Uber’e 7,7 milyar dolar ayırdı. Bu yatırımın 1,2 milyar doları ise direk SoftBank’dan gelmekte. Uber dışında yapılan çeşitli proje yatırımları ise 27,5 milyar dolar ediyor.

Yatırım yapılan şirketler arasında ARM, Nvidia, Flipkart, Paytm parent One97 Communication, OYO Rooms ve Improbable gibi markalar bulunmakta. En yenilerden ikisi olan köpek gezdirme startup’ı Wag’a 300 milyon dolar ve Alman Auto1 firmasına 560 milyon dolarlık yatırımlar Ocak ayında gerçekleşmiş. SoftBank her ne kadar yapılan yatırımların hepsine uzun ömürlü olarak yaklaşsa da, daha şimdiden 2,3 milyar dolar kazanıldığını da açıklıyor. Bu kazanımın büyük kısmının Nvidia markasının hisselerinden geldiği de belirtilmiş.

Özellikle telekom ve yapay zeka alanında yatırım yapmayı seven Vision Fund’ın fonlayanlar arasında Apple, Qualcomm, BAE’den Mubadala Investment Company, Suudi Arap Emirlikleri’nden PID fonu, Foxconn ve alt şirketlerinden Sharp gibi isimler var. Robotik alanında da yatırımları bulunan Vision Fund, bu alanda Alphabet’den satın almış olduğu Boston Dynamics ve Schaft firmaları ile 2017’de gündeme gemişti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.