btbilgi

Türkiye’de de Workhaus, Habita, Levent Ofis ve Kamara gibi örneklerini gördüğümüz paylaşımlı ofis (co-working) konsepti, dünyanın her yerinde popüler durumda. Küresel popüleritesi artmakta olan bir başka şey de konteyner birimlerini mimaride kullanmak. Bu ikisini biraraya getiren Hollanda kökenli BakkeRij firması, yenilikçi bir paylaşımlı ofis fikri geliştirmiş. Haarlem’deki bu ofis dev bir deponun içine yerleştirilmiş ve altyapısı hazır konteynerlerden oluşmakta.

Konteyner üniteleri ile paylaşımlı ofis inşa etmek de mümkün

HER Architecten mimari bürosu, 14 bin metrekarelik bir boş alanı tamamen dönüştürmüş durumda. Bu alan şimdi startup veya küçük yeni girişmcilere hizmet veren 60 konteyner ünitesi barındırıyor. Ofis odaları yerine konteyner kullanmanın çeşitli faydaları var. Dümdüz duvarları olan standart kapalı alanlar yerine, insanlar iki tarafı açık ve orijinal dokusu bulunan farklı bir ortamda çalışmayı tercih edebiliyorlar. Komşu şirketlerle dipdibe olmak zorunda değiller. Konteynerlerin kendi havalandırması ve yerden ısıtması bulunmakta. Tabi ki ofis kullanımı için elektrik ve internet altyapısı da hazır.

Konteyner üniteleri ile paylaşımlı ofis inşa etmek de mümkün

Startup şirketler kiraladıkları konteyner ünitesini istedikleri gibi döşeyebiliyorlar, bu da “hepsi birbirinin aynı kutular” şeklinde sıkıcı bir görüntünün ötesine geçilmesini sağlamış. Konteynerlerin bu tasarımdaki başka bir avantajı da, kendi kendilerine ısı yalıtımı yapıyor olmaları. Bu sayede asıl depo alanının özellikle çok fazla ısıtılması zorunlu olmuyor. Depo binası dışarıya yakın bir ısıda kalıp, genel enerji harcaması azaltılabiliyor.

Paylaşımlı ofis tamamen modüler bir tasarım prensibi ile yaratılmış. Konteynerler istenirse yer değiştirilebiliyor, birleştirilip ara duvar açılabiliyor, yıprananları çıkartılıp yerine yenileri konulabiliyor. Eğer hangar binasının ileride tek parça kullanılması söz konusu olursa, tüm konteynerler kısa sürede çıkartılıp boşaltılabilir de. Böylece bina yıkmaya veya inşaya gerek kalmadan başka amaçlar için yeniden kullanılabilir. Fiyatı da gayet uygun, bir konteynerlik ofis alanı aylık 295 Euro’ya kiralanabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.