btbilgi

1973’de NASA’nın uzay görevleri için kullandığı Saturn V roketinden sonra, dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy test uçuşunu gerçekleştirdi. 6 Şubat 2018 gecesi, bizim saatimizle 23:00 civarında (3:45 PM ET) gerçekleşen uçuş, tarihe bir başarı öyküsü olarak kaydedilmiş durumda. Kalkış SpaceX firmasının NASA’dan aldığı ve halen kullanmakta olduğu, Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nin (cape Canaveral) 39A No’lu Fırlatma Tesisi’nden yapıldı.

Falcon Heavy roketi, Elon Musk’ın kurduğu sivil uzay yolculukları firmasının tasarladığı en büyük araç. Bu roket önceki ve daha küçük Falcon 9 roketlerinden üç tanesini kullanarak uzaya gidebildi. Kalkış ve yörüngeye oturma için kullanılan üç itici roketten iki tanesi, SpaceX’in karadaki iniş alanlarına başarı ile geri döndüler. Merkez itici birim ise deniz üzerindeki yüzen drone iniş gemisine indirilirken bir sorun oluştu ve merkez roketin kaybedildiği açıklandı. Bu ufak talihsizliğe rağmen, görev genel olarak büyük bir başarı ile gerçekleşti.

Bu roket test uçuşu yüzünden kargo bölümünde bir uydu veya başka değerli bir yük taşımıyordu. Musk bile önceki açıklamalarında “Bu görevin başarılmasına yüzde 50 ihtimal veriyorum” demişti. Bu yüzden Falcon Heavy yörüngeye çok özel bir kargo götürdü. Bu kargo Musk’ın diğer firması Tesla’nın, 10 sene önce ürettiği ilk Roadster elektrikli spor araba modellerinden biri. Araç Musk’ın şahsi vişne kırmızısı otmobiliydi. Yük modülünde taşınan Tesla Roadster’ın bir de yolcusu vardı. SpaceX’in deneysel uzay kıyafeti giydirilmiş cansız bir manken.

Dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy başarıyla havalandı“Starman” adı verilen manken ve kırmızı arabası, ünlü sanatçı David Bowie’nin “Space Oddity” şarkısı eşiliğinde yörüngeye çıktı. Ama yolculuğu bu kadarla bitmiyor, çünkü bu arabanın asıl hedefi Mars yörüngesi. Yük modülü şu anda Mars’a doğru 6 ay sürecek yolculuğuna başlamış durumda.

Falcon Heavy roketi bir seferde yaklaşık 54 tonluk yükü uzaya götürebilecek. Roketin inşa amacı yörüngeye çok büyük yükleri taşıyabilmek. Ayrıca Ay’a yapılacak yeni bir insanlı görevin taşıyıcısı da büyük ihtimalle bu seriden bir roket olacak. Bir sonraki hedef olan insanlı Mars görevi ise büyük ihtimalle bir Falcon Heavy roketi ile gerçekleştirilmeyecek. Çünkü Elon Musk bundan da daha büyük bir roket olan BFR projesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

BFR ilk olarak 2017’nin Eylül ayında, Uluslararası Uzay Kongresi’nde duyurulmuştu. Musk bu projenin epey hızlı ilerlediğini ve büyük ihtimalle birkaç yıl içinde hayata geçeceğini söylüyor. NASA da insanlı Mars görevi için SLS (Space Launch System) isminde dev bir roket inşası peşinde. Fakat NASA’nın 500 milyon ile 1 milyar dolar arasında uçuş maliyetine sahip olacak SLS roketine göre, Falcon Heavy’nin her uçuşu 90 milyon dolar ediyor. Bu da SpaceX firmasını halen NASA için uygun bütçeli bir iş ortağı olarak tutmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.