btbilgi

Bitcoin’in Ocak ayındaki hızlı değer kaybı ve beraberinde aşağıya sürüklediği diğer kriptoparalar, çeşitli çevrelerde endişe yaratmaya devam ediyor. Hatta bu endişelerden biri bir yasağa dönüşmüş durumda. Halifax, MBNA ve Bank of Scotland gibi Birleşik Krallık’ın büyük finans kurumlarından bazılarını kapsayan LLoyds Bankacılık Grubu (LLoyds Banking Group), müşterilerinin kredi kartı ile kriptopara alım işlemlerini yasaklamaya karar vermiş.

Bu yasak kararının ardında, müşterilerin kredi kartı ile yaptıkları büyük miktarlarda dijital para alımları yatmakta. Grup yöneticileri kriptoparaların hızlı değer kaybetmesinin, bu türden işlem yapan müşterileri altından kalkamayacakları bir kredi borcu ile başbaşa bırakmasından korkuyor. Buna en iyi örnek olarak, en popüler dijital para birimi olan Bitcoin’in 2017’nin Aralık ayında neredeyse 20 bin dolara kadar değer yükselişi ve 2018’in Ocak ayı içinde 8 bin dolara kadar düşmesi gösterilmekte.

The Guardian’ın haberinde bir LLoyds Bankacılık Grubu yetkilisinin şu açıklamasına yer verilmiş: “Lloyds Bank, Bank of Scotland, Halifax ve MBNA bankaları çapında, kriptopara satın alınması işlemlerinin kredi kartları ile yapılmasına izin verilmemektedir. Ürün ve prosedürlerimizi mütemadiyen gözden geçiriyoruz, bu karar da belli bir sürecin sonucunda alınmıştır.”. Bu uyarılara Çin’deki ve Güney Kore’de yaşanan krizler sonucundaki yasaklar, Facebook’un kriptopara reklamlarına yasak getirmesi ve Birleşik Krallık Hazinesi’nin dijital paralar konusunda başlattığı araştırmalar da eklenince, sonuçların çok sert olacağı düşününebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.