btbilgi

Bu seneki Kış Olimpiyatları 9 Şubat tarihinde Güney Kore’de başlayacak. Organizasyon komitesi etkinliklere katılacak sporcuların güvenlikleri için birçok önlem almış durumdalar. Bunların arasında şüpheli drone araçlara karşı hazırlıklı olmak da var. Uçan dronelar dünyanın her yerinde olduğu gibi Güney Kore’de de çok popüler. Komite iki hafta sürecek olimpiyatların can sıkıcı bir drone felaketi ile durdurulmasını hiç istemiyorlar.

Kış Olimpiyatları tesislerini koruyan Güney Koreli güvenlik timleri, böyle bir olasılığa karşı bir tatbikat yapmışlar. Bomba taşıdığı varsayılan ve sporcu dolu bir otobüse yaklaşan bir uçan drone, hedefine varamadan havada imha edilmiş. Organizasyon komitesi böyle bir senaryoyu olabilecek en kötü şey olarak göz önüne almış. Fakat bu kadar önlem de yeterli değil. 60 bin kişinin görev yaptığı organizasyonda ileri teknoloji ürünü önlemler de devreye sokuluyor.

Bunların arasında uçan drone araçlarını tesislere yaklaşırken saptayabilecek özel radarlar, bu araçları havada durduracak sinyal bozucu cihazlar ve tabi ki gerekli görülürse havada imha edecek özel silahlar ve bir helikopter ekibi da bulunuyor. Zaten Kış Olimpiyatları etkinliklerinin düzenlendiği tesislerin üzerinde belli bir mesafeye ve yükseliğe kadar uçuş yasağı bulunmakta. Bu yasağa doğal olarak dronelar da dahil. Ama önlemlerin en ilginci uçan drone avcısı güvenlik droneları.

Organizasyon güvenlik ekibinin kullanacağı özel dronelar, piyasada bulunabilecek versiyonlardan daha güçlü ve daha hızlı olacak. Üzerinde taşıdıkları ağ donanımı ile kaçak ve şüpheli uçan dronelara yaklaşıp, ağ atarak düşmeye zorlayacaklar. Bu güvenlik dronelarını özel yetiştirilmiş operatörlerin uçuracağı belirtilmekte. Çünkü şüpheli bir drone aracını havada yakalayıp ağ atarak durdurmak, aslında söylendiğinden çok daha zorlu bir iş.

Bir başka alınacak ileri teknolojik güvenlik önleminin de, altında kamera taşıyan uçan dronelar ile tüm tesislerin devamlı taranması olduğu ifade ediliyor. Uçan kameralardan alınan görüntüler devamlı olarak yüz tanıma algoritmaları ile analiz edilecek ve bilinen şüpheli kişiler veritabanlarındaki imajlar ile karşılaştırılacak. Böylece eğer gerekli görülürse yer ekiplerine acilen hedef belirlemek mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.