btbilgi

Google’ın ‘Glass’ gözlükleri ile bir türlü başaramadığı ve Snap’in de ‘Spectacles’ ürününü geçici bir hevesten öteye götüremediği birkaç sene yaşadık. Ama oyuna yeni giren Intel, akıllı gözlükleri günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası yapmaya çok hevesli. Vaunt isimli yeni nesil akıllı gözlük, tasarımda normal bir gözlükten ayırt edilemiyor. Sadece 50 gram ağırlığında ve her türlü numaralı cam da takılabilecek.

İlk olarak The Verge sitesinin raporladığı Vaunt gözlükler, benzerlerine göre bazı çıkıntılarının olmayışı ile dikkat çekiyor. Bu gözlükte bir cam ekran veya bir kamera yok. Hoparlör veya kulaklık da yok. Basacak bir buton veya dokunmatik bir kontrol yüzeyi bile bulunmuyor. İlk modellerde mikrofon da olmadığı ifade edilmekte. Tüm elektronik devreler, hareket sensörleri, işlemci, Bluetooth bağlantısı ve bir pusula gözlük saplarının içinde yer almakta.

Vaunt’da bir ekran da yok demiştik, çünkü sapındaki mini bir lazer projektör ile kırmızı monokrom görüntüyü direk gözün retina yüzeyine yansıtıyor. Intel’in açıklamasına göre 400×150 piksellik bir alanda görüntü aktaran bu lazer o kadar düşük güçte çalışıyor ki, göze asla zarar vermiyor. Görüntü direk retinaya yansıtıldığı için de her zaman odaklı ve net görülebilecek. Bu mini ekranda çeşitli navigasyon bilgileri, hatırlatmalar, metin mesajlar, uyarılar gösterilecek. Akıllı telefonunuzdaki özel uygulamasına bağlı olduğu için, bulunduğunuz lokasyona göre size çeşitli bilgiler de gelebilir. Neyin kullanıcıya ne zaman gösterileceğine dair arka planda bir davranışsal yapay zeka sistemi çalışıyor olacak.

Gelecek modellerde mikrofon ve dijital asistan desteği olabileceği de Intel tarafından verilen bilgiler arasında. İlk nesil Vaunt gözlükler, hafif kafa hareketleri ile idare edilecek. Böylece elinizi devamlı gözlüğe götürmeye de gerek kalmayacak. Firma bu gözlüklerin günlük hayatımıza hiç zorlanmadan uymasını hedeflemiş. Gözlükte kullanılacak uygulamalar ve yazılımlar için, Intel geliştiricilere özel bir SDK (Software Development Kit) sunacak. Ayrıca yine 2018 yılı içinde geliştiricilere özel bir erken erişim programının da yolda olduğu açıklanmış. Vaunt akıllı gözlüklerin kendisinin ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.