btbilgi

Dijital müziğin popüleritesi artmaya devam ederken, ABD’de müzik CD’lerinin sonu geliyor olabilir. Her ne kadar CD’ler dünya çapında göreceli olarak hala satan bir format olsa da, ABD’deki satışlar geçen sene yüzde 18’den fazla düşmüş durumda. Bu da ABD’nin en büyük eğlence markalarından Best Buy firmasının CD satışlarını bitirme kararına yol açmış. Onu yine en büyük market zincirlerinden Target da takip edecek gibi görünüyor.

Müzik kültürü sitesi Billboard, perakende devi Best Buy’ın müzik CD’si satmayı bırakacağını ve 1 Temmuz’da tüm ürünleri raflardan çekeceğini haber veriyor. Bu durum tüm müzik ürünleri dağıtıcılarına da bilgi olarak verilmiş. Best Buy mağazaları ABD’nin en başarılı müzik ürünleri satıcısı durumunda ama müzik CD’leri yıllık sadece 40 milyon dolar ediyor. Buna karşın yapılan özel bir anlaşma nedeniyle, mağazalar pikap bölümünde plak satmaya devam edecekmiş. Plak satışları 2017 yılında rekor seviyeye ulaşmış ve tüm fiziksel albüm satışlarının yüzde 14’ünü oluşturmuş.

Target mağazaları Best Buy’ınkine ise benzer bir karar alma aşamasında. Firma için müzik CD’si satışları önemli bir kaynaktı ama son zamanalrda mağazalarda 100’den fazla CD çeşidi bulunduğu pek az gözlemlenmekte. Taylor Swift’in 2017 yapımı ‘Reputation’ isimli albümü gibi önemli albümler hala çok satıyor. Target’da bu albüm 500 milyondan fazla satılmış. Fakat firma CD satışlarında bir kural değişikliğine gidiyor. Buna göre Target müzik CD’lerini sattıkça dağıtıcılara para ödemeye niyetli. Bu değişikliğin Nisan veya Mayıs ayında devreye girmesi beklenmekte. Dağıtıcı firmalar ise bu karara itiraz etme veya etmeme konusunda kararsızlarmış. Yapacakları itiraz, Target’ın aynı Best Buy gibi CD satışlarına son vermesine yol bile açabilir.

Dijital müzik satışları 2015 yılında fiziksel formattaki satışları geride bıraktı. Spotify ve Apple Music gibi ücretli online müzik dinleme servisleri 2017’de yüzde 60’ın üzerinde büyüme kaydetmiş durumdalar. Bu durumun artarak devam edeceği tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.