btbilgi

Yapay zeka destekli yüz tanıma özelliği sadece sosyal medya platformlarında kim olduğunuzu bulmaya yaramıyor. Yeni bir uygulama sayesinde bize süt veren ineklerin sağlıklı beslendiğine emin olmak için de kullanılabilmekte. Tarım ürünleri firması Cargill ve makine görüş çözümleri geliştiren Cainthus, beraber böyle bir projeye girişmişler. Süt için inek yetiştiren çiftliklerde kullanılması planlanan bu sistem, her ineği suratından ve üzerindeki lekelerin biçiminden tanıyacak.

Yüz tanıma sistemi inekleri birkaç saniyede ayırt edebiliyor. Hangi ineği hangisi olduğunu bilerek hepsinin her gün ne kadar gıda aldığını, ne kadar su içtiğini ve hatta ısı görüşü ile vücut ısılarını bile saptamak mümkün. Bu veriler toplanıp analiz edilerek, hayvan sağlığını tespit etmede bir takip ve uyarı mekanizmasına dönüştürülüyor. Bu sistemden çıkan raporlar hem ineklerin sağlıklarında oluşabilecek bir sıkıntıyı önceden farketmeye, hem de besi miktarlarında bir sorun varsa onu görmeye yarayacak.

Yüz tanıma sistemleri sağlıklı inekler için çalışacak

Daha sağlıklı hayvanlar, daha sağlıklı süt demek. Ayrıca uzun ömürlü ve mutlu inekler daha verimli olabiliyorlar. Bunların hepsi de bir araya gelip daha başarılı çiftlikleri oluşturuyor. Cargill ve Cainthus’un ortak projesi şimdilik ineklerin takibinde kullanılacak. Fakat firmalar benzer bir yüz tanıma sistemini domuzlar, tavuklar ve hatta balıklar için bile kullanmayı planlıyor. Dublin kökenli Cainthus’un makine görüş altyapısı, Cargill’in çiftlik yöneticileri için sunduğu ‘Dairy Enteligen’ uygulamasına bir akıllı kamera opsiyonu olarak eklenecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.