btbilgi

Elektrikli otomobil pazarında önemli bir yere sahip olan ABD kökenli Tesla firması, 2017 sonunda ilk elektrikli kamyon tasarımını da açıklamıştı. Bu kamyonların saha denemeleri halen devam etmekte fakat dünya çapında siparişler de üstüste yığılıyor. Firma bir yandan arabalar için Supercharger denilen şarj istasyonlarını sadece ABD’de değil, satış yaptıkları tüm ülkelerde kurmakla meşgul. Peki elektrikli kamyonlar için şarj istasyonları ne olacak?

Anlaşılan Tesla’nın bunun için de bir planı var. Reuters’in verdiği bilgiye bakılırsa, Tesla firması elektrikli kamyon müşterilerinden Anheuser-Busch, PepsiCo ve United Parcel Service (UPS) ile bu konuda çalışmalar yapmaya hazırlanıyor. Bu şirketlerin elektrikli kamyonları kullanacağı depo ve tesislerde kamyon şarj istasyonları inşa edilmesi için planlar yapılmakta. İstasyonların tasarım ve teknik altyapısı Tesla tarafından sağlanacak. Ayrıca tüm istasyonların gelecek seneki ilk kamyon teslimatlarından önce tamamlanmış olması zorunlu.

Elektrikli kamyon müşterileri ilk aşamada kamyonlarının kullanım bölgesinin, menzillerine doğru orantılı olacağının farkındalar. Yani kendi tesislerine kurulacak şarj istasyonu sayesinde, bir kamyon ancak maksimum gidiş-geliş mesafesi kadar uzağa yük taşıyabilir. Çünkü henüz ABD çapında otobanlarda elektrikli kamyonlar için şarj istasyonları bulunmuyor. Tesla’nın Supercharger şarj istasyonları da kamyonları doldurmak için kullanılamaycak, çünkü farklı ve daha güçlü bir altyapıya ihtiyaç bulunmakta.

Açıklama yapan şirketlerden PepsiCo, 100 adetlik siparişi ile en büyük müşterilerden biri. PepsiCo hem Tesla ile istasyon inşaları konusunda görüşmeler yaptığını, hem de kendi istasyonlarını başka şirketlere kiralama konusunu düşündüğünü belirtmiş. Diğer adı geçen şirketlerden Anhauser-Buch’un 40 kamyon ve UPS’in de 125 kamyonluk bir siparişi bulunmakta.

Tesla halen dünya çapında 1.100 Supercharger şarj istasyonuna sahip. Kamyonlar için kurulacak “Megacharger” (resmi ismi bu olmayabilir) kamyon şarj istasyonları için de planlar devam ediyor. Bu istasyonların bir kamyonu sıfırdan tam şarja 30 dakikada getireceğinden bahsedilmekte. Reuters’in haberinde bazı endüstri uzmanlarının, Tesla’nın 2019 yılında şarj istasyonlarını yetiştirmek bir yana, sipariş edilen kamyonları bile piyasaya sürebileceğinden şüphe ettiklerinin altı çizilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.