btbilgi

AdColony ve Nielsen firmaları beraberce, internet kullanıcılarının kafasındaki en büyük soru işaretlerinden birini cevaplandırmak için bir araştırma yapmışlar. Araştırma sonuçlarına göre 18-55 yaş arası kullanıcıların en güvenilir buldukları sosyal mecra LinkedIn olarak saptanmış. Sosyal medya araçları birbirileri ile karşılaştırıldığında, kullanıcılar LinkedIn’i alanında tek olması yönü ile diğerlerine göre daha değerli bulmakta.

Sosyal medya kullanıcıları, en güvenilir içeriklere LinkedIn’den ulaştıklarını ifade etmişler. LinkedIn üyelerine göre bu mecrayı diğer sosyal medyalardan ayıran özellikler kendilerini geliştirmesine yardımcı olması, sektörden güncel haberleri barındırması ve tecrübe, bilgi, deneyim ve başarı hikayelerine erişilebilen bir platform olması. Kadınlar açısından güvenilir içerikler barındırması yüksek değer taşırken, erkekler için ise profesyonellerin sıklıkla bulunduğu bir sosyal ağ olması en fazla puan alan neden olarak belirlenmiş.

En güvenilir bulunan sosyal medya platformu LinkedIn
Kaynak: Nielsen

Kullanıcıların yüzde 24’ü haftada 3-4 gün LinkedIn’e girerken, yüzde 20’si her gün hesaplarını kontrol ediyorlar. Özellikle 18-44 yaş grubunun hafta boyunca ortalama girme sıklığı yaklaşık 2,7 gün olarak görülüyor. Kadınlar platformu genel ortalamanın üzeri sıklıkta kullanmayı tercih ediyor. Üyelerin en aktif oldukları zaman aralığı 14:00-18:00 saatleri arası. Genel ortalamadan farklı olarak, 25-34 yaş grubunun en sık tercih ettiği zaman dilimi ise 12:00-14:00 saatleri arası.

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak öncelikli olarak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için, 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için, 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülmekte.

Araştırmanın dikkat çekici sonuçlarından biri de LinkedIn kullanıcıların reklam tepkileri ile ilgili. Kullanıcıların yüzde 56’sı LinkedIn’de gördükleri reklamları dikkat çekici buluyor. Bu kullanıcılar arasında reklamların rahatsız edici bulunma oranı sadece yüzde 15. Burada kullanıcı deneyimini bozmayan, görünürlüğü yüksek, kullanıcı dostu ve doğal reklam formatlarının etkisi büyük. Genel kullanıcıların yüzde 58’i ise reklamları rahatsız edici bulmadıklarını belirtiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.