btbilgi

Beyin hakkında öğrendiğimiz her şey, bizi yeni buluşlara yönlendiriyor. Biliminsanları şimdi de beyindeki endişe kontrol eden hücreleri saptayıp, bunları kapatıp açarak davranışı değiştirmeyi başardılar. ‘Columbia University Irving Medical Center’ (CUIMC) ve ‘University of California, San Francisco’ (UCSF) enstitülerinden araştırmacıların gerçekleştirdiği ortak projede, bu hücrelerin farelerin beyinlerindeki hipokampüs bölümünde bulunduğu tespit edilmiş.

Çalışma fareler ile yapılmış, fakat biliminsanları endişe hücrelerinin insanlarda da da aynı şekilde bulunduğuna inanıyorlar. Bu hücreler ateşlendiği zaman beyne kaygı sinyalleri yolluyorlar. Bu da beynin tehlikeli bölgelerden veya durumlardan uzak durması şeklinde davranışı etkilemesi ile sonuçlanıyor. Mesela farelerde bu hücreler kendileri için tehlike yaratabilecek, avcı yaratıklarla (veya insanlarla) karşılaşabilecekleri açık alanlarda harekete geçiyor.

Araştırma raporunda bu endişe hücrelerinin optogenetik yöntemleri ile yapay olarak harekete geçirilebildiğinden bahsedilmekte. Hücreler aktive edildiklerinde fareler daha korkak davranıyor ve çevrelerini keşfetmeye çalışmıyorlar. Bu hücreler deaktive edildiğinde ise hayvan rahatlıyor ve bilmediği bir ortamda bile gezinmeye başlıyor.

Normalde bu endişe hissi, hayvanların hayatta kalma becerilerini güçlendiren bir özellik. İnsanlarda ise hayatın doğal bir parçası, fakat bizde hayata kalmadan çok psikolojik ve duygusal endişeler ön plana çıkmakta. Ama kaygılar aşırı hale gelip kontrolden çıktığı zaman rahatsızlıklara yol açmakta. Halen kullanılan aşırı endişe tedavilerinin hep yan etkileri bulunduğundan raporda bahsedilmekte. Çoğu ilacın şiddetli yan etkileri olabiliyor. Terapi ve ilaç kombinasyonu bile bazen ters tepebiliyor. Eğer bu hücreler insanlarda da hipokampüste benzer noktalarda bulunuyorsa, belki gelecekte insana zarar vermeyen, yan etkileri bulunmayan endişe tedavilerinin geliştirilmesinde kullanılabilir. Araştırmanın tam raporu ‘Neuron’ jurnalindeki bilimsel makalede okunabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.