btbilgi

Microsoft’un Surface serisi cihazları hem tasarım açısından, hem mobilite, hem de performs açısından belli bir standart oturtmayı başardı. Kullanıcılar hem Surface Pro tablet, hem de Surface Book ürünlerinden memnunlar. Bu ekosistemde eksik olan şey ise bir Surface akıllı telefon. Microsoft iki sene önce akıllı telefon üretimine son verdi ve mobil işletim sistemi bölümünü de neredeyse işlevsiz kalacak kadar küçülttü. Fakat hala senede birkaç kez bir, hayalet bir Surface Phone ürününden bahsedilmekte.

İşin ilginci, Microsoft bu yönde üstüste patent başvuruları yapıyor ve kabul ediliyor. Bu patentlerden biri de “Hinged Device With Living Hinge” başlıklı bir ABD Patent Bürosu başvurusu oldu. Eğer bu patentteki teknoloji hayata getirilirse, Microsoft’dan çift ekranlı ve katlanabilir bir Surface Phone ürünü görmemiz mümkün olabilir. Buna alternatif olarak firma teknolojiyi yenilikçi bir tablet ürününde de kullanmayı planlıyor olabilir. Tabi bu sadece bir patent olduğu için, buradaki fikirler gerçeğe hiçbir zaman dönüşmeyebilir bile.

Microsoft’dan yeni bir potansiyel Surface Phone patenti

Patent çizimlerinde iki ekran arasında çift eklemli bir menteşe görülmekte. Çizimlerde gri H1 ve H2 parçaları olarak işaretlenmiş menteşe, ekranların her iki tarafa doğru katlanmasını sağlamakta. Cihaz açıldığında dikkat çekmeyecek çok ince bir aralık oluşturan menteşe, cihaz kapatıldığında bir cüzdan gibi korunaklı olmasını sağlamakta. Menteşe ekranların 360 derece hareket etmesine izin verdiği için, cihazı üçgen şeklinde çift taraflı masaüstü bir ekrana veya 180 derecelik geniş yatay tek bir ekrana da çevirebiliyorsunuz.

Microsoft’dan yeni bir potansiyel Surface Phone patenti

Patent metninde şöyle bir açıklama yapılmış: “Akıllı telefon ekranları artık cihazın komple ön yüzünü kaplayack kadar büyüdü. Bazı durumlarda ekranın bu kadar büyümesi, cihazın başka özelliklerinin kullanılmasını engelleyebilir. Ayrıca ekran büyümesi cihazların cepte taşınmasını da zorlaştırmakta.” Daha önce The Verge sitesinde de Microsoft’un benzer bir akıllı menteşe patentinden bahsedilmekteydi. O patentte anlatılan cihaz akıllı telefondansa daha çok bir tableti andırmakta. Fakat nasıl bir menteşe kullanılırsa kullanılsın, ortaya çıkan görüntü potansiyel bir Surface Phone el cihazına işaret etmekte gibi gözüküyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.