btbilgi

Son yılların en çok tekrarlayan haberleri hep robotların ağır fiziksel işleri ve yapay zekaların da tekrar gerektiren görevleri otomatize edeceği üzerine. McKinsey’in bir raporuna göre şu anda güncel teknoloji ile yapılan endüstriyel işlerin yaklaşık yüzde 45’i otomasyon yöntemleri ile gerçekleştirilebilir durumda. Bu miktar sırf ABD’de yıllık 2 trilyon dolar maaş değerinde işgücünün dönüşümü anlamına geliyor. Daha buna yakın gelecekte değişmeye başlayacak iş alanları da eklenecek.

Şu anda doğan bebekler büyüdüklerinde, şimdi bildiğimiz bazı iş alanları varolmayacak, bazıları ise çok ciddi şekilde değişmiş olacak. Peki yakın gelecekte hangi endüstriyel ve toplumsal işler ön plana çıkacak? Çocuklarımızı hangi konulara yönlendirmeliyiz ki, gelecekte birer işe sahip olabilsinler? SingularityHub sitesi bunların arasından en yüksek potansiyelli olanları aşağıdaki şekilde ifade etmiş.

Yaratıcılık ve Hayal Gücü

Mantık ve mekanik işler makinelere devredildikten sonra, insanların yapması gereken en önemli iş alanları arasında “hayal gücü ekonomisi” de denilen yaratıcı işler geliyor. İnsanlar büyük ihtimale uzun süre daha entelektüel ve duygusal beceri gerektiren görevlerde vazgeçilmez olacaklar. Bunların arasında üç boyutlu moda tasarımı veya artırılmış gerçeklik mimarları gibi fütüristik işler de var; insanların eğlencelerine yönelik içerikler, müzik, sanat eserleri üretilmesi de.

Nörobilimler, Biyomühendislik ve İnsan Geliştirme

Bazı işleri mekanik araçlara ve yapay zekalara bırakınca, insanların demode olmamaları için bu sefer onların da gelişmesi gerekecek. Bilimkurgu film ve dizilerini örnek alırsak, geleceğin en popüler işlerinden bazıları insan modifikasyonu üzerine olacak gibi görünüyor. İnsanların sağlıklarının geliştirilmesi, hastalıkların yok edilmesi, ömür uzatımı bu konuların önde gelenlerinden. Genetik düzenlemeler, makine/insan kombinasyonları ve insanların bilinçlerini bilgisayarlara aktarmaları gibi alanlar ise hala biraz uçuk ama olmayacak şeyler değil.

Teknoloji Etikleri, Felsefe ve Hukuki Düzenlemeler

Teknoloji ve bilim insanlaığın gelişmesi için çok güçlü araçlar, peki kim bunların insanlığın faydasına kullanıldığına emin olacak? Ya gelecekteki yapay zekaların veya klonların haklarına kim, nasıl karar verecek? İnsanlar beyinlerini makinelere aktardığında, kim ne kadar insan onu nasıl bileceğiz? Böyle sorunların cevaplanabilmesi için birilerinin işin hukuki ve etik yanalrına kafa yormalı. Genetik etik uzmanı, dijital dedektif, özel hayat koruma görevlileri ve yapay zeka hakları avukatları gibi fütüristik işlere hazır olun.

Sürdürülebilir Gelecek ve Yenilenebilir Enerji

İnsanlığın gelişmesi çok hızlı olacak belki ama tüm bu ilginç ve fütüristik işler, ancak üzerinde yaşanabilecek bir dünyamız varsa mümkün olabilir. Eninde sonunda Mars’a veya başka gezegenelre taşınacağız, fakat o zamana kadar Dünya’yı koruyacak sürdürülebilir çözümleri gerçekleştirecek insanlara da ihtiyacımız var. Yakın geleceği bırakın, şu anda bile bol miktarda yenilenebilir enerji ve çevre koruma uzmanları gerekli. Gelecekte bu iş alanlarına akıllı şehir planlamacıları, sıfır emisyon ev mimarları ve temiz elektrik şebeke mühendisleri eklenecek.

Fütüristik Taşımacılık/Lojistik

Geleceğin toplu taşıma yöntemleri hakkında, şimdiden ufak ufak vizyonların gerçekleştiğini görmeye başladık bile. Hyperloop projeleri, elektrikli uçaklar, otonom yük gemileri ve gökyüzünde aylarca kalabilecek balonların ilk örneklerini günümüzde bulabiliyoruz. Daha da ötesinde, insanlığı toplu şekilde Ay veya Mars’a götürecek projeler için uzman ve mühendisler gerekiyor. Tüm bunlar gelecekte çok heyecan verici işlerin yaratılması anlamına gelmekte. Çocuklarımızı bu geleceklere hazırlamak da bizim ellerimizde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.