btbilgi

TIME dergisi tarafından yayınlanan “25 En İyi Buluş” listesi, her sene meraklıları tarafından sabırsızlıkla beklenmekte. Liste o yılın en yenilikçi, en ilginç ve en umut verici buluşlarını içeriyor. Uzay istasyonlarından çocuk oyuncaklarına kadar uzanan bu buluşlar arasında, geçmişte güneş enerjili çatı panelleri, masaüstü DNA laboratuvarı, Sanal Gerçeklik (VR) başlığı, çok yönlü tekerlekler, tüketiciye yönelik drone, yapay pankreas ve vitamin yönünden zengin turuncu renkli tatlı patates gibi dönüm noktası yaratan ürünler yer aldı. “2017 Yılının En İyi 25 Buluşu” listesinde ise thyssenkrupp firmasının MULTI asansör sistemi de yer alıyor.

2017’nin Haziran ayında tanıtımı yapılan MULTI, devrim niteliğindeki halatsız teknolojisi sayesinde hem yatay hem de dikey olarak hareket edebilen ilk asansör. Bu yeni buluş mimarlar, müteahhitler ve şehir planlamacılara gelişmiş tasarım ve yapım olanakları sunuyor. Asansör ve yürüyen merdivenler bir gökdelende taban alanının yüzde 40’ına varan bir bölümünü kapsayabilmekte. MULTI sistemi ise geleneksel asansörlere göre daha az sayıda ve daha küçük kuyulara ihtiyaç duyar. Böylece binanın kullanım alanını yüzde 25’e kadar artırarak, kiralanabilir ek alanlardan gelir elde edilebilmesini sağlıyor.

MULTI her kuyuda aşağı ve yukarı hareket eden tek bir kabin yerine, daha çok bir bina içerisinde yer alan metro sistemini andırıyor. Dikey ve yatay tünellerde çalışan birden çok kabinden oluşmakta. Bunun sonucunda yüzde 50’ye varan ek taşıma kapasitesi elde edilebiliyor. Bunun dışında yolcuların bekleme süresi de kısaltılmakta. Geleneksel asansör sistemleriyle karşılaştırıldığında, MULTI yaklaşık yüzde 60 oranında daha düşük maksimum güç gerektirmekte. Bu da bir binanın enerji ihtiyaçlarının daha iyi yönetilebilmesini sağlıyor ve güç besleme altyapısına yönelik yatırım maliyetlerini azaltıyor.

Bu sistem tamamen işlevsel şekilde ilk kez 22 Haziran 2017’de sunuldu. Almanya’nın Rottweil şehrinde bulunan thyssenkrupp Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin 246 metrelik yeni inovasyon test kulesinde ilk kez inşa ve test edildi. Kule 12 test kuyusu ve saniyede 18 metreye varan seyahat hızı ile, geleceğin binaları ve şehirleri için bir örnek teşkil ediyor. MULTI sistemi OVG Real Estate’in Berlin’deki yeni büyük projesi olan ‘East Side Tower’da ilk kez ticari kullanıma açılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.