btbilgi

Siber tehditler dünyanın her tarafında geleneksel savaşların önüne geçmiş durumda. Dünyada ve ülkemizde önemi her geçen gün artan siber güvenlik için uzman yetiştirmeyi amaçlayan Cyber Camp 2018, 22 Ocak – 1 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirildi ve tamamlandı. Turkcell’in sponsorluğunda, Bilişim İnovasyon Derneği ve Mental HR’ın katkılarıyla düzenlenen eğitim kampında, geleceğin siber güvenlik uzmanlarına özel eğitimler verildi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Cyber Camp organizasyonuna toplamda 2.530 kişi başvurmuş. Bilişim teknolojileri ve siber güvenlik konularında temel düzeyde bilgisi olanlarla yapılan eleme sınavı ve mülakatlardan sonra 40 kişi eğitim için programa kabul edilmiş. Seçilen 40 aday üniversite son sınıf öğrencisi, yeni mezun, ya da en fazla 2 yıl iş deneyimi olan kişileri kapsamakta. Öğrenciler 10 günlük eğitim süresince siber tehdit yöntemleri üzerine eğitim aldı.

Etkinliğe katılan siber güvenlik uzmanı adayları, organizasyon süresince; Penetrasyon Testi Yöntemleri, Gizli Ağ Keşfi, Pasif Trafik Tespiti, Uzak Kök Güvenlik Açığı, Yetki Yükseltme Saldırısı ve IPv6 Güvenlik Açıkları konusunda çalışmalara katıldılar. Ayrıca eğitimler boyunca her akşam CTF (Capture the Flag) egzersizleri düzenlenmiş. Türkiye’yi gelecekteki siber tehditlere karşı savunmak için yetiştirilen genç uzmanlardan 15’inin Turkcell’de istihdam edilmesi hedefleniyor. Turkcell geçen yıl düzenlenen organizasyon sonrası 13 kişiyi bünyesine katmıştı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.