btbilgi

Intel son 25 yıldır “dünyanın en büyük çipset” üreticisi ünvanını taşımaktaydı. Fakat artık tahtın yeni bir sahibi var, o da Samsung. Firma açıkladığı 2017 yıl sonu finans raporları ile bunu kanıtlamış durumda. Güney Kore’li devin çipset bölümü 2017’de 89 milyar dolarlık gelir elde etmiş. Intel ise 2017’deki gelirini 62,8 milyar dolar olarak belirtmişti. Her ne kadar bu rakam Intel açısından yıllık yüzde 6 büyümeye bile denk gelse, tacı kaptırmak açısından yeterli olmadı.

Samsung’un yıl sonu raporunda toplam 2017 geliri 225 milyar dolar, yıllık kar ise 50,7 milyar dolar olarak ifade edilmekte. 2017’nin son çeyreğinde ise toplamda 62 milyar dolarlık gelir ve 14 milyar dolarlık kar listelenmiş. Bu da bir önceki çeyreğe göre daha düşük gelir ama daha yüksek kar göstermekte. Firmanın mobil bacağı 2017’nin dördüncü çeyreğinde gelirde yüzde 3,2 düşüş yaşamış. 2018’de ise çipset odağını bulut bilişim servislerine yönelik şekilde yeniden yapılandıracak. Mobilde ise odak katlanabilir ekranlar, Bixby dijital asistan ve 5G teknolojilerinde olacak.

Bloomberg’in haberine göre ABD kökenli Intel 1992’den beri gelir bazında dünyanın bir numaralı çipset üreticisiydi. Intel her ne kadar bilgisayar işlemcilerinde yaklaşık yüzde 90 pazar payı ile hala liderse bile, bilişim donanımı sektörü bilgisayarların çok ötesine geçmiş durumda. Samsung ise ucuz TV setlerinden başlayıp, şu anda akıllı telefon ve mobil cihazlara her türlü parça üreten bir dev haline geldi. Özellikle de uzmanı olduğu mobil cihaz hafıza çiplerinde pazarda çok büyük bir paya sahip.

Intel hafıza çipleri pazarını 1960’larda kendi başına yaratmış bir firma. 1990’lerda Japon firmalarından gelen aşırı rekabete dayanamayıp bu alandan çıkan Intel, geçtiğimiz yıllarda yeni nesil ürünlerle pazara tekrar girdi. Hatta 2017’de en hızlı gelişen bölümlerinden biri de hafıza çipleri departmanı olduğu belirtilmekte. Samsung ise hafıza çipseti işine, Intel’in Japon rakiplerinden aldığı teknolojiler ile girmişti. Yani Intel bu pazardan çıkarak, kendi kendine tahtı verdi bile denilebilir. Ayrıca tek rakibi Samsung da değil, mobil çipsetler konusunda dünyanın en büyüğü Qualcomm ve PC işlemcileri konusunda da AMD ve ARM ile savaşıyor. Günümüzde bir donanım üreticisi olmak hiç de kolay bir iş değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.