btbilgi

Mitsubishi Electric geleceğin aynasız otomobilleri için 100 metreye kadar olan mesafelerdeki nesneleri tespit edebilen özel bir akıllı kamera teknolojisi geliştirmiş. Bu kamera firmanın Maisart yapay zeka teknolojisi sayesinde gerçekleşmiş ve arabalarda aynaların yerini alması planlanmış. Kamera üstün sürüş güvenliği sağlayarak, özellikle sürücülerin şerit değiştirmesi sırasında yaşanabilecek kazaları önlemeye yardımcı olabilecek.

Nesne tarayan akıllı kamera ile arabada aynaya gerek yok

Dikiz ve kapı aynalarının yerine kamera izleme sistemlerinin yerleştirileceği aynasız otomobillerin kullanımı 2016 yılında Avrupa ve Japonya’da onaylandı. İlk ticari aynasız otomobil lansmanının ise Japonya’da önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu otomobillerde yer alan nesne tanıma sistemleri, araçtaki dahili kameraların çektiği anlık görüntülerle nesneleri tespit ederek sürücüleri tehlikeli durumlara karşı uyaracak şekilde tasarlanıyor. Mitsubishi Electric’in yeni teknolojisinde ise insana özgü davranışları taklit edebilen bilgisayarlı görsel-bilişsel bir model kullanılıyor. Böylece görüş açısındaki uygun bölgelere hızla odaklanılabiliyor.

Nesne tarayan akıllı kamera ile arabada aynaya gerek yok

Geleneksel kamera sistemlerine kıyasla yüksek performansı ile dikkat çeken özel akıllı kamera teknolojisi, nesne tespiti için maksimum mesafenin 30 metreden 100 metreye çıkarılmasını sağlamakta. Aynı zamanda nesne tespit kesinliğini de yüzde 14’ten yüzde 81’e çıkarıyor. Mitsubishi Electric’in tescilli Maisart markası altında yapay zeka teknolojisi kullanılarak geliştirilen bu yeni teknoloji yayalar, otomobiller ve motosikletler gibi farklı nesneleri ayırt edebiliyor. Gelecek dönemde kötü hava şartları, gece ve virajlı yollar gibi zorlu koşullarda daha güçlü sürüş performansına imkan tanıması üzerine çalışılan yeni teknolojinin, daha yüksek nesne tanıma ve tespit kesinliği sağlaması da hedefleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.