btbilgi

Henüz yaygın olmamakla beraber, elektrikli otomobiller yakın gelecekte şehirlerde çok daha fazla görülecek. Bu arabaların kolayca şarj edilmesi ise, yaygınlaşmaları için önemli bir faktör. Şehir içindeki ve şehirler arasındaki şarj istasyonları önemli olduğu kadar, evlerdeki şarj istasyonlarının da yayılması gerekli. Fakat bazı evlerin elektrik altyapıları elektrikli araba şarj istasyonu kurmak için uygun olmayabilir. Bir Birleşik Krallık inşaat firması ise bu soruna geleceğe dönük bir çözüm geliştiriyor.

Springfield Properties isimli firma, bundan böyle inşa edeceği her evin 7KW’lik elektrik altyapısına sahip olacağını açıklamış. İskoç kökenli firma bu özelliğe sahip evleri ile İngiltere’de bir ilke imza atmış olacak. Her ne kadar inşa edilecek evler hazır birer şarj istasyonu monte edilmiş şekilde sunulmayacaksa da, bu kurulum için altyapı hazır olarak teslim edilecek.

Elektrikli araba şarjı için hazır evler, ilk olarak İskoçya’daki Perth şehrinin dışında planlanan Berth Park’da bulunacak. 2017’nin Ağustos ayında yapımına başlanan 3 bin evlik bu site şehrin etrfından geçen A9 otobanına yakın. Bu otoban İskoçya hükümeti’nin planladığı ilk ‘Elektrikli Otoban’ projesinin gerçekleştirileceği yer. Otobanda elektrikli otomobiller için belli aralıklarla şarj istasyonları inşa edilmeye başlanmış durumda. İskoçya hükümeti 2032’den itibaren yeni satılacak tüm otomobillerin elektrikli olmasını zorunlu kılacak. Ama firma yetkilileri elektrikli araba trendinin o yıla kadar hızla yükseleceğini öngörüyorlar.

Springfield firması sadece bununla da kalmıyor, temiz enerji konusunda da müşterilerine güzellikler yapıyor. Mesela evlerin çatılarına güneş paneli monte etme opsiyonu sunulmakta. Evlerin ısıtması için akıllı hibrit kazanlar ve sürdürülebilir materyallerden üretilmiş inşa öğeleri de ev konfigürasyonuna dahil. Evlerin kendileri de pasif ısı yalıtım yöntemleri ile yeşil ev standartlarına uygun tasarlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.