btbilgi

Elektrikli ve otonom otomobillerle ilgilenen otomotiğv ve teknoloji devlerinin dışında, yakın gelcekte oluşacak dev pazardan pay almaya çalışan startup şirketler de mevcut. Küçük ve orta ölçekli bu şirketlerin çoğu insanlara araba satmaya çalışmayacak. Daha çok otonom ve elektrikli ticari mobilite çözümleri geliştiriyorlar. İşte Google’dan ayrılan ve kendi firmalarını kuran iki mühendisin Nuro isimli platformu da bu ticari çözümlerden biri.

Nuro firması bu mobil platformu şu sözlerle tanımlıyor: “Yerel ürün dağıtımı için tasarlanmış kendi kendine giden araç”. Bu aracın direksiyonu, koltuğu, pedalları veya gösterge tablosu yok. Bunların yerine LIDAR (lazerle haritalama sistemi), radar, kameralar ve çevre tarayan sensörlerle dolu. Çünkü araç tamamen otonom çalışacak ve ticari amaçlarla kullanılacak. Bunu bir nevi mobil ve robotik bir teslimat görevlisi gibi düşünebilirsiniz.

Araç farklı konfigürasyonlar sayesinde her türlü yükü, eşyayı, gıdayı ve paketi şehir içinde belli mesafelerde taşıyabilecek şekilde tasarlanmış. Mesela online marketten yaptığınız alışveriş torbalarını, favori pizzacınızdan ısmarladığınız yemeği veya gecenin bir yarısı ihtiyacınız olan sigaraları size otomatik olarak getirecek bir kurye olacak. Araç yüksek hızlar veya uzun mesafeler için planlanmamış. Özellikle de yerel müşteriler (mağazalar, kuru temizlemeciler, marketler, kargo firmaları ve benzeri) düşünülmüş ve maliyetler mümkün olduğu kadar düşük tutulmaya çalışılmış.

Eski Google mühendislerinden elektrikli, otonom ticari araç: Nuro

Araştırma firması McKinsey’in bir raporuna bakılırsa, eve ürün teslimat pazarı 2016 yılında küresel olarak 70 milyar Euro’luk büyüklüğe sahipmiş. Bunun yüzde 40’ı Çin, ABD ve Almanya’da gerçekleşmekte. Yıllık büyümenin ise yüzde 7 ile 10 arası olduğundan bahsedilmekte. Nuro firması da bu pazarın elektrikli/otonom gelişimine katkıda bulunabilmek amacıyla, şimdiye kadar iki seride 92 milyon dolarlık yatırım toplamış. Ayrıca 2018’in ikinci yarısında bu araçlarını halka açık yollarda test edebilmek için, Kaliforniya eyaletinden bir izin aldıkları da belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.