btbilgi

Son dönemlerde kriptopara birimleri üzerinden gerçekleşen sahtekarlıklar ve dolandırıcılıklarla mücdaleye karar veren Facebook, yeni bir dizi kural duyurdu. Bu kurallara göre bundan böyle Bitcoin dahil tüm kriptoparaların ve ICO’ların (initial coin offerings, yani piyasaya yeni dijital para sürme operasyonları) her türlü reklamının Facebook platformunda yayımlanması yasak. Bu reklamları ister resmi ve yasal çalışan kişi/kurumlar, isterse de kötü niyetli sahtekarlar versin istisnasız şekilde kabul edilmeyecek.

Facebook bu duyuruyu ‘New Ads Policy: Improving Integrity and Security of Financial Product and Services Ads’ isimli bir blog sayfasında yapmış durumda. Başlık ‘Yeni Reklam Politikası: Finansal Ürün ve Servislerin Dürüstlüğünü ve Güvenliğini Artırmak’ olarak çevirilebilir. Firmanın Ürün Yönetim Müdürü Rob Leathern tarafından yapılan açıklamada, Facebook’un reklam politikalarının güvenli reklamcılık ve kullanıcılar için hizmetler odakları göz önünde tutularak geliştirildiğinden bahsedilmekte. Leathern “Facebook platformunda yalan veya yanıltıcı reklamlara yer yok” şeklinde tavırlarını özetliyor.

Facebook’dan tüm kriptopara reklamlarına komple yasak

Bu politikaya ters düşen ve onaylanmayan kriptopara reklamları sadece Facebook’de değil, firmanın tüm ağında da yayımlanmayacak. Bu da yasak Instagram ve Audience Network gibi üçüncü parti reklam platformlarını da etkiliyor anlamına gelmekte. Leathern blogunda “Bu yasak politikası özellikle geniş tutuldu ki, sahtekarlık odaklı veya yanıltıcı reklam eğilimlerini daha kolayca saptayabilelim. Zaman zaman bu yasakları gözden geçirecek ve öğrendiklerimizi üzerinde uygulamaya devam edeceğiz.” diyor.

Bitcoin başta olmak üzere tüm kriptopara birimlerinin son aylardaki hızlı değer yükselişi ve düşüşü, karmaşık ortamdan faydalanmak isteyen kötü niyetli odakların hareketlenmesine yol açmış durumda. Buna güzel bir örnek olarak Buzzfeed sitesinin haber yaptığı Telegram chat odası gösterilebilir. ‘Crpto Callz’ ismindeki bu chat odasının amacı, tüm takipçileriyle birlikte belli kriptoparaların değerini sanal yöntemlerle, spekülatif olarak yükseltmek veya düşürmek olarak belirtiliyor. Grubun kurucuları ve binlerce üyesi, bu amaçlarını saklamaya gerek bile görmeden operasyonlarına devam ediyorlar. Telegram platoformunun, özellikle dijital para sahtekarlık gruplarının iletişim amacıyla sıkça kullandığı ortamlardan biri haline geldiği de haberde bilgi olarak verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.