btbilgi

Kalabalık şehirlerde arabalara park yeri bulmak her daim bir sorun olmaya devam ediyor. Kimse arabasından vazgeçmeye yanaşmadığına göre, park ile ilgili problemlere daha yaratıcı çözümler bulmak gerekli. Park problemlerinden en önemli ikisi, arabayı park edecek yer bulmak ve geri geldiğinizde arkanıza park edip çıkışınızı kapatmış olan bir diğer araç bulmak olsa gerek. Çin’deki en popüler dijital ödeme uygulamalarından Alipay, ikincisine MoveCar ile kendi içinde bir çözüm geliştirmiş durumda.

Araba arkasına park etme sorunlarına çözüm: MoveCarMoveCar, Alipay uygulaması içinde küçük bir program. Alipay kullanıcıları uygulama içinden kendi hesaplarına bağlı bir QR kod üretiyorlar. Bunu basılı şekilde alıp arabanın camına koyuyorlar. Eğer arabalarını başka bir arabanın çıkışını engelleyecek şekilde koydularsa, çıkmaya çalışan arabanın sahibi bu QR kodu tarayıp engelleyen arabanın sahibine otomatik mesaj atabiliyor. Böylece çıkışı engelleyen arabanın sahibi durumdan haberdar olup, hemen gelip arabasını çekebilir.

Şimdiye kadar bu park engelleme sorununu, şoförler cama cep telefon numaralarını veya kartvizitlerini bırakarak çözüyorlardı. Fakat artık günümüzde kişisel ve dijtial güvenlik çok daha önemli hale geldi. İnsanlar kimseye gerekmedikçe değil cep telefonlarını, isimlerini bile vermek istemiyorlar. İşte MoveCar programı bu noktada çok önemli bir çözüm haline geliyor. Çünkü arabanın camındaki QR kodunu okuyan uygulama size arabanın sahibi hakkında hiçbir bilgi vermiyor. Ayrıca eğer çıkışı engelleyen araba sizinse, size gelen “Arabanızı çekin lütfen” mesajında da şikayetçinin hiçbir kişisel bilgisi aktarılmamakta. Yani her iki taraf için de anonim ve güvenli bir çözüm. MoveCar programı daha ilk 10 gününde 40 bin kullanıcıya erişerek doğru bir çözüm olduğunu da ispat etmiş durumda.

Araba arkasına park etme sorunlarına çözüm: MoveCar

Çin gibi hem şehirlerde araba sayılarının, hem de nüfusun giderek arttığı ülkelerde bu türden yaratıcı fikirler önemli hale geliyor. Tabi ki çevrenin temizlenmesi, temiz enerji veya gıda atığı gibi çok daha önemli sorunlara da çözüm bulacağız. Fakat toplum huzurunu artıracak ve çatışmaları önleyecek her türlü fikri gözönüne almalıyız. Ayrıca bu yaklaşım her gün devamlı kullandığımız mesajlaşma, online perakende ve sosyal medya uygulamaları ile neler yapılabileceğine yenilikçi bir örnek oluşturduğu için de dikkati çekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.