btbilgi

Kaliforniya’nın ‘Central Valley’ bölgesinde yer alan Stockton, 300 bin nüfusa sahip küçük bir şehir. Ama yakında başlayacak Evrensel Temel Gelir programı ile ABD’nin bu konudaki ilk yeri olarak tarihe geçecek. Stockton’da her dört kişiden biri fakirlik sınırının altında yaşamakta. Bunun sebebi de gelir eşitsizliği, işlerde azalma ve giderek yükselen konut fiyatları olarak gösterilmekte. Bu deneme ile maddi kaynağa ihtiyacı olan kişilere yapılacak ek bir yardımın durumu nasıl değiştireceğine bakılacak.

Bu proje için destek, Facebook’un kurucu ortaklarından Chris Hughes’un kurmuş olduğu ‘Economic Security Project’ isimli temel gelir araştırma kurumu tarafından sağlanmakta. Evrensel Temel Gelir modellerini desteklemek için kurulmuş bu yapı sayesinde Stockton’da seçilmiş kişilere her ay karşılıksız 500 dolarlık bir maaş bağlanacak.

ABD’nin ilk Evrensel Temel Gelir denemesi Stockton’da başlıyor
Stockton Valisi Michael Tubbs

Bu deneme programına ‘Stockton Economic Empowerment Demonstration’ (SEED) adı verilmiş, yani ‘Stockton Ekonomik Güçlendirme İspatı’. Stockton’un 27 yaşındaki valisi Michael Tubbs, Evrensel Temel Gelir konseptine ilk kez ünlü insan hakları aktivisti ve Baptist papazı Martin Luther King Jr.’ın yazılarında rastlamış. Şehrin hem en genç, hem de ilk zenci valisi olan Tubbs, konunun ne kadar radikal olduğunun farkında olduğunu söylüyor. Fakat halkın sorunlarını en uygun yöntemlerle çözmek için çaba gösteren Tubbs, bu denemeyi büyük bir tutkuyla devreye soktuklarını ifade etmekte.

Tubbs insanların bir kez karşılıksız gelire sahip olunca tembelleşeceği ve çalışmaktan kaçınacağı yönündeki genel önyargıya inanmıyor. “Ülkemizin ekonomik yapısında en çok çalışan insanlar, genelde en az kazananlar oluyor. Dönemsel tarım işçilerinin her gün öldüresiye çalıştıklarını biliyoruz. Uber veya Lyft şoförleri her gün 10-12 saatlerini direksiyon başında, arabalarında geçiriyorlar. Böyle işler yapan isnanalrın tembel olması mümkün değil.” diyen Tubbs, Stockton’daki bu hareketin birkaç sene içinde ABD’nin geneline yayılacak bir trend olmasını umduğunu da eklemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.