btbilgi

Sivil uzay yolculukları şirketi SpaceX, şimdiye kadar ürettiği en büyük ve en güçlü roket olan Falcon Heavy modelini sonunda test etmeye hazır. Yeni yüksek kapasiteli roketin ilk uçuşu 6 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek. Normal Falcon roketlerinin üç katı yük taşıma kapasitesine sahip olacak roketin deneme uçuşu, ABD’nin Florida eyaletindeki ünlü Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39a numaralı fırlatma rampasında yapılacak.

Geçtiğimiz hafta sonu Twitter hesabından final tarihi kesinleştiren SpaceX CEO’su Elon Musk, kalkışı izlemek isteyen herkesin pistin yakınındaki yolda toplanabileceğini de hatırlattı. 39a fırlatma rampası sırf Falcon Heavy uçuşu için SpaceX tarafından özellikle yenilenmiş ve modernize edilmiş. Bu rampa daha önce NASA’nın tarihi Apollo ve Uzay Mekiği kalkışlarının yapılmış olduğu rampa olarak ünlenmiş.

6 Şubat tarihi son anda kesinleşmiş durumda, buna sebep olarak iki şey gösteriliyor. Birincisi, Falcon Heavy roketinin fırlatma öncesi motor denemesi 24 Ocak tarihinde ancak yapılabildi. Bu statik testte roket yerinden kalkmadan, motor olabilecek en üst seviyeye kadar ateşlendi ve durum kontrolü yapıldı. Başarıyla geçen bu testten bir hafta sonra da asıl fırlatmanın yapılması bekleniyordu. O arada ABD senatosunun kapanma krizi de gelince, deneme uçuşu kararının alınması düzenlemeler yüzünden biraz gecikmiş durumda.

Falcon Heavy roketninin ilk fırlatma denemesi için kullanılan kargo çok ilginç. Elon Musk roketin ilk kalkışında yük modülünde şahsi Tesla Roadster model arabasını kullanacağını açıklamıştı. Eğer herşey yolunda gider de roket patlamaz veya arıza oluşmazsa, bu araba Dünya yörüngesine yollanacak. Oradan da Mars’a doğru bir rotaya sokulacak ve Musk’ın ideal hedefine göre Mars’ın yörüngesine yerleşecek. Oraa ilk insanlı Mars görevinin astronotlarını bekleyecek olan Roadster araba, bu şekilde hem kendisini hem de sahibini tarihe geçmiş olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.