btbilgi

Batarya teknolojileri elektrikli kara ve deniz araçlarının dönüşümüne paralel şekilde gelişmekte. İnsanlığın ufkunu açmaya yarayacak bu teknolojiler, henüz hava araçlarını da elektrikliye çevirecek kadar verimli değil ne yazık ki. Ancak çok küçük ölçekli örnekler halen prototip aşamasında. Fakat bataryaların kapasite ve yoğunluklarının artırılması için birçok araştırma kurumu ve firma harıl harıl çalışmakta. Bunların arasında havacılık devlerinden Boeing de var.

Electrek sitesi, Boeing firmasının çok yüksek yoğunluğa sahip yeni bir batarya teknolojisi için bir dizi yatırım yapmakta olduğunu belirtiyor. Bu yatırımlar Stanford Üniversitesi’nden 2015 yılında çıkmış bir teknoloji startup şirketi olan Cuberg’e yönelik. Havacılık devi fonlarını kendi yatırım ayağı olan ‘Boeing HorizonX’ üzerinden gerçekleştirmekte. Cuberg’eki araştırmacılar yüksek voltaj katotlarının verim kaybetmeden uzun süreler kullanılabilmesini gerçek kılacak özel bir elektrolit sıvısı üzerinde çalışmaktalar.

Startup’ın tasarladığı yeni batarya hücre prototipleri Boeing mühendisleri tarafından test edilmeye başlanmış bile. Boeing HorizonX’in Başkan Yardımcısı Steve Nordlund yaptığı resmi açıklamada, “Cuberg’in batarya teknolojisi şimdiye kadar pazarda gördüğümüz tüm çözümlerden daha yüksek enerji yoğunluğu sağlayabiliyor. Hücrelerde kullanlan özel kimyasal yapı, bataryaları daha güvenli ve geleceğin elektrikli hava taşımacılığı için ideal ürün haline getirmekte.” şeklinde konuşmuş.

Cuberg CEO’su Richard Wang ise konuyla ilgili “Geleceğin elektrikli uçak platformlarının geliştirilmesi amacı ile, dünyanın en büyük havacılık firması ile ortaklık yapmış olmaktan heyecan duyuyoruz. Boeing’in yatırımı sayesinde hem araştırma ekibimizi, hem de Ar-Ge tesislerimizi büyütebileceğiz. Böylece teknolojimizi ölçeklendirerek seri üretime geçmek ve müşterilerimize yeni batarya teknolojisi ile hayallerini gerçekleştirmede destek olmak istiyoruz.” açıklamasını yapıyor.

Firma yetkilileri yenilikçi batarya hücre teknolojilerinin seri üretime hazır hale geldiğini, fakat piyasaya çıkış için henüz bir tarih verilemediğini de aktarmakta. Boeing elektrikli uçak hayallerinde tek başına değil. En yakın rakibi olan, bir diğer havacılık devi Airbus şimdiden hibrit uçak modelleri ile elektrikliye geçiş dönemini yavaş yavaş başlatmaya hazırlanmakta. Eviation ve Wright Electric gibi daha küçük startup şirketler ise EasyJet gibi ortaklıklarla, kısa mesafede elektrikli uçuşları birkaç seneye başlatmak niyetindeler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.