btbilgi

Online perakende devi Amazon, barındırdığı reklam potansiyeli ile de devlerin arasına giriyor. Her ne kadar reklam bölümü platformun küçük bir parçası olsa da, bu küçük parça tek başına yıllık 2,8 milyar dolar anlamına gelmekte. Firma 2017’deki reklam gelirleri ile Twitter’ın 2 milyar dolar ve Snap’in 800 milyon dolarlık gelirlerini geçerek dördüncü sıraya oturmayı başardı. Amazon’un önünde şu anda sadece üç büyük reklam platformu var: Google, Facebook ve Oath.

Amazon’un reklamlarının neredeyse tamamı online alışveriş sitesi içindeki reklamlardan oluşmakta. Platformdaki satıcılar ürünlerinin daha fazla kişiye görüntülemebilmesi için reklam alanı satın alıyorlar. Ayrıca odak hedef kitleye reklam gösterme veya arama sonuçlarında üst sıralarda çıkma gibi farklı reklam olamakları da mevcut. Firma son zamanlarda dijital asistan Alexa veya streaming video servisi Prime Video üzerinde de çeşitli reklam olanakları sunmaya başladı.

Markalar ve çalıştıkları reklam firmaları artık Amazon’u ciddi bir platform olarak görüyorlar. Hatta Fast Company sitesine göre Amazon üzerinde ürün satmayan markalar bile konuyla ilgilenmeye başlamış. Bazı ajanslar Amazon üzerindeki müşteri hedeflemenin Google veya Facebook kadar başarılı olmadığını iddia etse de, online mağazanın elinin altında müthiş bir müşteri veritabanı bulunduğu da bir gerçek.

Bir dijital medya stratejisti olan John Donahue, Amazon’un gerçek müşteri profilleri konusunda benzersiz olduğunu düşünüyor. İnsanların seçimleri ve ne satın alacakları konusundaki öngörülerin, verinin de ötesinde çok başarılı bir analiz sistemine dayandığı bir gerçek. Donahue bazı yaratıcı reklamverenlerin dijital reklam bütçelerinin yüzde 10-15 kadarını sırf Amazon’a bağladığını ifade ediyor. Pazara göreceli olarak yeni girmiş bir oyuncu için bunun büyük başarı olduğunu da ekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.