btbilgi

Biliminsanları gelcekte insan beynine çok benzeyen tasarıma sahip bir yapay beyin geliştirebilmek için gerekli önemli bir buluş yaptılar. Geliştirilen süperiletken anahtar, bilgisayarların aynı bizim beynimiz gibi işlemesini sağlayarak, yapay zekalara güç verecek. Yapay zeka teknolojilerinin daha şimdiden ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, bu türden bilimsel gelişmelerin taşıdığı yük daha iyi anlaşılabilir.

ABD kökenli Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden National Institute of Standards and Technology (NIST) yapılan açıklamaya göre, süperiletken anahtar gelen elektriksel sinyallere göre çıkış üreterek kendi kendine öğrenebiliyor. Bu da insan beynindeki sinapsların yaptığına benzer bağlantılar oluşturmak için kullanılıyor ve yapay nöronlar birbirileri ile iletişim kurarak bilgi işliyorlar. Yapay beyin sinapsı olması için tasarlanan anahtar metalik bir silindiri andırmakta ve boyu sadece 10 mikrometre (mikron).

Söylendiği kadarıyla süperiletken anahtar aslında insan beynindeki sinapslardan bile daha verimli çalışmakta. Doğal nöronlar saniyede 50 kere ateşleyerek bilgi aktarıyor, bu anahtar ise saniyede 1 milyar kez ateşleyebiliyor. Ayrıca doğal sinapslardan daha az enerji harcıyorlar. Aynı doğal sinapslardaki gibi, nöronlar arasındaki elektrik sinyallerinin gidiş gelişi arttıkça bağlantılar ve işlem gücü yükseliyor. Bu da gelecekte daha hızlı ve daha yüksek işlem kapasiteli yapay zekalar üretmek anlamına gelecek.

Bilgisayarların işlemcileri bilgiyi bizim beynimizde tuttuğumuz gibi tutmamakta. İnsanlar farklı bilgileri sadece düz veri olarak değil, birbirine bağlantılandırılmış topluluklar halinde de depolayabilmekte. Bu da anı veya hafıza denilen grupları ortaya çıkartmakta. İnsan beynindeki sinapslar aynı anda hem bilgi depolayıp, hem de onu aktif şekilde işleyebilmekte. Günümüzün bilgisayar sistemleri ise bu iki işlemi ayrı ayrı yaptıkları için daha zayıf kabul ediliyorlar. Henüz denemeleri devam eden yapay beyin sinapsları, ‘Science Advances’ isimli jurnaldeki bilimsel makalede ayrıntıları ile anlatılmış.

Geçenlerde Intel firmasının buna benzer şekilde çalışan nöromorfik işlemcisi Loihi’den bahsedildiğini biliyoruz. Loihi işlemcisi gelecekte robotları, otonom arabaları ve endüstriyel makineleri daha zeki hale getirmek için tasarlanmış. Ama yapay beyin teknolojilerini güçlendirmenin bunun dışında kullanım alanları da var. Mesela kalp hastalıkları veya kanser vakalarını çok daha çabuk tespit edecek analiz sistemleri oluşturulabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.