btbilgi

Intel firması işlemcilerinde bulunan Meltdown ve Spectre açıkları ile ciddi şekilde boğuşurken, şimdi ilginç bir iddia ile karşı karşıya. Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre firma işlemcilerindeki açıklarla ilgili olarak, ABD hükümetinden daha önce Çinli bazı şirketlere bilgi aktarmış. Bu şirketlerin arasında Çinli teknoloji devleri Alibaba ve Lenovo gibi isimler yer almakta. Haberde Çin hükümetinin bu tür önemli haberleşmeleri devamlı kontrol altında tuttuğundan ve işlemci açıklarından faydalanmanın bir yolunu herkesten önce çözmelerinden şüphelenildiği aktarılmakta.

WSJ haberinde bir Intel sözcüsünün açıklamasına yer verilmiş. Açıklamada kime ne kadar bilginin, hangi zamanda verildiği belirtilmemiş. Fakat firmaya göre Meltdown ve Spectre açıkları resmi duyurudan çok daha önce ortaya salınmış. Bu yüzden de gerekli tüm kurum ve kuruluşlara zamanında bilgi aktarılamadığı öne sürülüyor. Lenovo bu verilen bilginin çok özel bir NDA (non-disclosure agreement) belgesi ile korunduğunu söylemekte. Alibaba ise firmalarının bu türden çok hassas bilgileri Çin hükümetine sızdırma iddiasının spekülatif ve ispatlanmamış olduğunu ifade etmekte.

Çin hükümetine bilerek veri sızdırılmamış olsa bile, yine de bu önemli bilgilerin bir şekilde ellerine geçmiş olabileceği ihtimali bulunuyor. Intel özellikle Apple, Amazon, Google ve Microsoft gibi büyük donanım/hizmet firmaları ile yakından çalışarak yamaların hazırlanması ve önlemlerin alınması için büyük çaba sarfetti. Fakat kendilerine hızla bilgi verilmeyen kurum ve kuruluşların riskinin, diğerlerine göre çok daha büyük olduğu uzmanlar tarafından hatırlatılmakta. ABD hükümetine, Çinli firmalardan sonra ve geç bilgi verilmiş olması iddiasının firmanın itibarı üzerinde yaratacağı olumsuz etki halen belli değil.

Intel firması Meltdown ve Spectre için gerekli tüm güncelleme ve yamaların Ocak ayı sonu itibarı ile tüm üreticilere ulaştırılmış olacağını söylemekteydi. Fakat bu yamaların işletim sistemlerinin işleyişini radikal şekilde etkileyeceği ve dünya üzerindeki Intel işlemcili bilgisayarların yüzde 30’a kadar yavaşlama gibi bir yan etkiye maruz kalabileceği de bilgi olarak aktarıldı. Bundan en çok etkilenecek olanlar da masif bilgisayar havuzlarına ve veri merkezlerine sahip küresel teknoloji devleri olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.