btbilgi

Avrupa Komisyonu dünyanın en büyük mobil çipset üreticisi Qualcomm’a, LTE pazarındaki gücünü kötüye kullanma sebebi ile 997 milyon Euro (1,23 milyar dolar) değerinde para cezası verilmesini uygun gördü. Komisyonun raporuna bakılırsa Qualcomm çeşitli konularda davalı da olduğu, en büyük müşterilerinden Apple’a ciddi bir rüşvet vermiş. Bu rüşvetin şartı da, Apple’ın iPhone akıllı telefonlarda kullanacağı LTE genişbant çiplerini başka bir üreticiden almaması.

Bu durum Avrupa Birliği antitröst yasalarına göre suç sayılmakta. Avrupa Komisyonu rekabetten sorumlu bölüm başkanı Margrethe Vestager, yaptığı açıklamada “Qualcomm beş sene boyunca LTE çipsetleri satınalma konusunda tüm rakiplerini pazar dışında bırakmayı başarmış. Bu da pazardaki hakimiyetini sağlamlaştırmış durumda. Bunu da en büyük müşterilerinden Apple’a el altından milyarlarca dolar ödeyerek gerçekleştirmiş. Bunun sonucunda Apple bu çipsetleri başka bir üreticiden almamış. Bu ödeme genelde fiyat indirimi şeklinde gerçekleşmiş; Apple da karşılığında tüm iPhone ve iPad modellerinde sadece Qualcomm LTE çipsetlerini kullanmış.” sözlerini ifade etmekte.

Qualcomm’a 1,23 milyar dolarlık Avrupa Komisyonu cezası

Komisyon raporunda Qualcomm’un Apple ile bu anlaşmayı 2011 yılında yaptığı belirtilmekte. O dönemden beri Qualcomm kendi çipsetlerinin kullanımı karşılığında Apple’a hem indirim, hem de ödemeler yapmaktaymış. 2013 yılında bu anlaşmanın 2016’ya kadar uzatıldığı da ek bilgi olarak veriliyor. LTE bağlantı çipsetleri konusunda bir diğer büyük oyuncu olan Intel de yıllar boyu büyük müşterileri tarafına çekmeye çalışmakta. Fakat bu anlaşmaların çoğunda başarısız durumda. Bunun sebeplerinden birinin de Qualcomm’un rüşvetleri olduğu iddia ediliyor.

Avrupa Komisyonu bu davada verilen 997 milyon Euro’luk cezanın, bu kadar sene boyunca rekabetin engellenmesi sonucu kesilen bir ceza olduğunu aktarmakta. Bu rakam Qualcomm’un 2017 cirosunun yüzde 4,9’una denk. Buna karşın Qualcomm da sessiz kalmadı ve Avrupa Birliği Adalet Divanı’na taşıyarak itirazda bulunacağını açıkladı. Komisyonun kararının firmanın lisanslama operasyonları ve halen devam etmekte olan satışları ile bir ilgisinin olmadığı da resmi açıklamada ifade edilmiş. Başkan Yardımcısı Don Rosenberg konuyla ilgili “ Bahsedilen anlaşmanın AB rekabet kurallarına aykırı olmadığına, pazardaki oyuncuları veya müşterilerimizi etkilemediğine inanıyoruz. Cezayı dikkatle gözden geçiriyoruz ve gerekli itirazlarımızı yapacağız” şeklinde konuşmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.