btbilgi

Microsoft yeni nesil mobil cihazlar için Windows 10’u optimize etmeye çalıştığı bir proje ile uğraşmakta. “Windows Core OS” (WCOS) adındaki proje, Google’ın Chrome OS işletim sistemi ile yarışabilecek yeni bir sürüm yaratmak niyetinde gibi görünüyor. Buna bağlı Polaris kodlu bir versiyon ultra-mobil dizüstüler, ikisi bir arada cihazlar ve tablet hibritleri için planlanmakta.

Windows Central sitesine göre Polaris kodlu sürüm gelecekte Windows 10 S’in yerini alabilir. Microsoft şu anda Windows 10 S ismindeki daha hafif ve sade versiyonu çeşitli cihazlarda deniyor. Özellikle Qualcomm’un Snapdragon 835 ve sonrası mobil çipsetleri ile uyumlu çalışması planlanan sistem, akıllı telefon ve bilgisayar özelliklerini birbirine yaklaştıran hibrit cihazlar üretmek için planlanmıştı. Polaris ise kullanıcılara masaüstü bilgisayarlarda daha hızlı, daha yakın ve sade bir Windows deneyimi sunmak için planlanmakta.

Windows 10’un tüm sürümleri zaten Windows Core OS çekirdeği etrafına kurulmakta. Polaris de buradan öğeler alacak ama Microsoft’un eski işletim sistemlerindeki Windows Shell (kabuk) ve Win32 uygulamalarını yerleşik şekilde desteklemeyecek. Onun yerine Chrome OS gibi web tarayıcı ağırlıklı çalışan kullanıcılar, karşılarında daha masaüstüne yakın bir işletim sistemi bulacaklar. Win32 uygulamarı sanallaştırma yolu ile yine desteklenebilir ama verilen bilgiye göre Microsoft eski nesil Notepad ve Paint gibi ağır programlardan kurtulmak niyetinde.

Polaris iletim sistemi en baştan hafif ve hızlı bir deneyim gözönünde tutularak hazırlandığı için, farklı cihazlarda aynı deneyimi verebilecek. Fakat donanım üreticilerinin Windows 10 S’den sonra yeni bir Windows sürümüne ne kadar sıcak bakacakları henüz meçhul. Fakat Microsoft optimize bir sürüm ile yenilikçi güvenlik katmanları, daha gelişmiş batarya performansı ve en düşük konfigürasyonlu cihazlarda bile hızlı bir işletim sistemi deneyimi vaat etmekte.

Şu andaki Windows 10 sürümleri Polaris’e yükseltilemeyecek. Bu sürüm sadece yeni nesil cihazlarda yüklü gelecek. Ayrıca bu sürüm de Windows 10 Pro’ya yükseltilemeycek. Sırf bu yüzden bile Windows 10 S’in yerine geçeceği ağırlıkla tahmin edilmekte. Windows Central’a göre bu sürümün 2019 içinde bazı cihazlarda kullanılmaya başlanması bekleniyor. Bakalım Chrome OS kullanan mobil cihazların gittikçe artan pazar payından birşeyler koparmayı başarabilecek mi?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.