btbilgi

Ünlü İngiliz bilimkurgu dizisi Black Mirror’da anlatılan fütüristik gelecek senayoları yavaş yavaş gerçek olmaya başlıyor. Otomasyon teknolojileri geliştikçe, bu tür örnekleri de daha çok görmeye başlayacağız. Otomotiv firması Ford, kendi kendine işleyecek bir polis aracı tasarımı için patent başvurusunda bulunmuş. Gerçi her patent başvurusu kabul edilecek, edilse de gerçekleşecek diye bir kural yok. Yine de bazı firmaların düşünce şekillerini ve otonom araçlara olan yaklaşımlarını göstermesi açısından ilginç bir örnek.

Motor 1 sitesi tarafından saptanan patentin ayrıntıları, otonom polis aracının gerçek polislerin yerine geçeceği bir dünya hayal etmiyor. Şimdiki polis birimlerinin yanında ve destek olarak kullanılması planlanmış. Ayrıca bu araçların tamamen insansız olması da zorunlu değil, çünkü içinde polis görevlilerinin bulunabileceği de ima edilmiş. Ford patentinin merkezinde sadece kendi kendine giden bir araba yok. Asıl merkezde olan şey aracın her türlü kamerası ve sensörü ile çevresini tarayan, başka polis araçları ile kesintisiz ağ bağlantısı bulunan, akıllı hız kameraları ile bile konuşabilen bir yapay zeka bulunması.

Ford firması otonom polis arabası patenti için başvurdu

Henüz böyle bir yapay zeka üretilmiş değil, ama bu patent insanı “Neden olmasın?” diye düşündürüyor. Patent metninde aracın yapay zekası ile dikkat çekmeyecek sokaklar ve yerlerde pozisyon alması gibi becerilerinden bahsedilmekte. Ayrıca aksiyon filmlerindeki gibi araç takibi de yapabilecek gibi görünüyor. Otonom polis aracı bir suç girişiminde sesli uyarılar verebilecek, ceza bileti kesebilecek ve rutin sokak devriyelerini gerçekleştirebilecek. Araçta bulunması mümkün polis memuru gerektiğinde kontrolü ele alıp, aracın gerçekleştiremeyeceği görevleri üstlenebilecek.

Ford firması otonom polis arabası patenti için başvurdu

Böyle bir robot polis arabasına henüz çok var belki, fakat Ford ve benzer firmalar güvenlik konularını otomatize edebilmek için canla başla çalışıyorlar. Akıllı güvenlik kameraları, robot polisler ve uçan destek droneları gibi projeler bizi bilimkurgu filmi Robocop’un distopik geleceğine adım adım yaklaştırıyor da olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.