btbilgi

Google 2015’de çok ciddi bir arama motoru skandalı ile karşı karşıya kalmıştı. Photos uygulaması içindeki otomatik etiketleme özelliği, zenci bir çifti “goril” olarak kategorilendirmişti. Bunun üzerine tüm tarama algoritmalarını gözden geçiren Google, goril kategorisini de komple silerek çözmeye çalıştı. Bu yüz tarama problemi, genelde Güneydoğu Asyalı ırkları da etkileyerek, çeşitli platformlarda sorun olmaya devam ediyor. Buna kalıcı çözüm bulmaya niyetli platformlardan biri de akıllı GIF arama motoru Gyfcat.

Gyfcat CEO’su Richard Rabbat’in söylediği kadarı ile, platformda son dönemlerde çok fazla K-pop (Kore pop grupları) içeriği görmeye başlamışlar. Fakat platformun yüz tanıma altyapısının Asyalı ve Güneydoğu Asyalı ünlüleri bulmada sorun yaşadığı görülmüş. Asyalı ünlü kişileri çoğunlukla yanlış etiketleyen motoru düzeltmek için neler yapabileceklerine bakmışlar. Rabbat arama motorlarını kullanan Asyalı çok kullanıcıları olduğunu ve bu kitleye doğru sonuçlar vermek istediklerini ifade ediyor. Gyfcat sitesine her gün yaklaşık 15 bin hareketli GIF dosyası yüklenmekte. Günlük 200 milyon aktif kullanıcıları mevcut.

Gyfcat arama motoru artık Asyalı yüzleri ayırtedebiliyor

Durumun ne kadar vahim olduğunu gösteren şey ise, yüz tanıma sisteminin dünyaca ünlü Hong Kong’lu sinema oyuncusu Jackie Chan’ı bile doğru etiketleyememesi ile anlaşılmış. Araştırmalarında vardıkları sonuç, arama motorunun beyaz tenliler dışındaki ırklarda, özellikle de sarı renkli tenli ırklarda yüz tarama özelliğinin yetersiz olması şeklinde. Rabbat bu durumu nasıl çözdüklerini şöyle açıklıyor: “Yüz tarama motorumuzun Asyalı kişilerde ne kadar başarısız olduğunu farkettikten sonra hem altyapıda çok ciddi değişiklikler yaptık, hem de algoritmalarımızı odaklı bir eğitime soktuk. Asyalı yüzleri ayırtetme yönünde bu eğitim ile normal bir oranın çok üzerinde başarı elde edebilir hale geldik.”

Arama motoru algotimaları, Asyayı yüzleri öğrenecek şekilde yeniden eğitildikten sonra denemelerde Lucy Liu ve Constance Wu gibi ünlü Asyalı kadın aktrisleri birbirinden ayırtedebilir ve doğru etiketler hale gelmiş. Rabbat günümüzde otomatik yüz tanıma sistemlerinin gittikçe daha önemli hale gelmeye başladığına dikkat çekiyor. Bu teknolojinin insanlar üzerindeki etkisini iyi saptamamız gerektiğini belirten Rabbat, ayrımcılığa yol açacak teknolojilerin düzeltilmesi konusunda gerekli adımların bir an önce atılması gerektiğini savunuyor. Yapay zeka ve makine öğrenme teknolojileri hala büyük teknoloji şirketlerinin kontrolünde. Yani eğer bu şirketler gerekli hassasiyeti göstermezse, Google’ın başına gelen skandal gibi olaylara daha çok rastlayabiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.