btbilgi

Küresel oyun geliştiricilerini buluşturan, dünyanın en büyük oyun geliştirme maratonu Global Game Jam (GGJ), dünyanın dört bir yanında olduğu gibi İstanbul’da da 26 Ocak Cuma günü yapılan açılış töreni ile başladı. Netmarble Türkiye ana sponsorluğunda ve Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl 10’uncusu düzenlenen maratonda, BAU Galata Kampüsü BUG Lab’de bir araya gelecek profesyonel ve amatör oyun geliştiriciler kendi ekiplerini kurarak, 48 saat boyunca durmaksızın oyun projelerini hayata geçirecek.

Öğrencisinden profesyoneline çok farklı yerlerden geliştiricilerin katıldığı bu etkinlikte, daha önce beraber çalışmamış olan ama oyun yapımına meraklı ekipler yer alıyor. Cuma akşamı başlayan etkinlik Pazar öğleden sonraya kadar sürecek. Bu zaman aralığında ekipler önceden belirlenmiş bir tema üzerinde spontane oyun projeleri üretecekler. Bu arada dur duraksız çalışan geliştiriciler, etkinliğin sonunda oluşturdukları projeleri tüm dünyaya sunacaklar. 2017’de gerçekleştirilen Global Game Jam etkinliğinde 95 ülkeden oyun geliştirme ekipleri, sadece bir hafta sonunda 7 binin üzerinde oyun hazırlamayı başarmış.

Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Global Game Jam’in İstanbul ayağının açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları aktardı: “Uzun yıllardır oyun ekosisteminin gelişmesi için çalışıyoruz. 5-6 yıl önce bu tür oyun maratonları yapıldığında pek çok kişi bu çalışmalardan bir şey çıkmayacağını, yabancı yatırımcının gelmeyeceğini, Türkiye’den başarılı bir oyun firması çıkmayacağını söylerdi. Dolayısıyla bu tip çalışmaların kısa vadeli değil belki ama orta ve uzun vadede ekosisteme ne kadar büyük katkısının olduğunun bir kanıtıdır Türkiye. Bütün dünya Türkiye’yi örnek gösterebilir sadece ekosistem oyun geliştiricilerle ya da oyuncularla değil burada olduğu gibi eğitim kurumlarıyla da büyüyor, iş ortaklarıyla büyüyor. O yüzden bence Netmarble Türkiye olarak bu yeniden bu etkinlikte bir yıl aradan sonra yer almaktan dolayı mutluyuz. Tüm oyun geliştirmek için mücadele edecek ekiplere başarılar diliyorum.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.