btbilgi

Beton ve çelik modern mimarinin ve medeniyetin gelişmesindeki en büyük etkenler oldular. Her ne kadar çok sağlam malzemeler olsalar da, günümüzde çok farklı alanlardan gelen materyaller, çeşitli alternatifler yaratılmasını sağlıyor. Böylece mimarinin ve endüstriyel tasarımın önünde yeni ufuklar açılmakta. Binghamton Üniversitesi’nden çıkan bir araştırma, betonda kaçınılmaz şekilde oluşan çatlakları kendi kendine tamir edebilecek bir yöntem geliştirilmesini sağlamış durumda.

Mantarlar dünya üzerinde en geniş biyolojik ailelerden birine sahip canlılar. Bazı mantarbilimciler, dünya çapındaki tüm türlerin neredeyse yarısının mantarlardan oluştuğunu bile iddia etmekte. Henüz bu ilginç canlılar ile ilgili pek az şey bildiğimiz, her yeni araştırmada biraz daha anlaşılmakta. Mantarlardan alternatif gıdalar üretilebildiği gibi, giyim ve mimari alanında bile kullanımları mümkün gibi gözüküyor. Bahsi geçen Binghamton Üniversitesi araştırma ekibi de beton yapılardaki çatlakların mantarlar ile tamir edilebileceğini ortaya koymuş.

Bu fikir insan bedeninin yaralar ve kesiklerde kendi kedini tedavi edebilme becerisinden yola çıkarak oluşturulmuş. Aynı hasarlı deri ve dokuların belli gıdalar ve mineral desteği kendini yeniden oluşturması gibi, betonun yapısına da mantar dokuları enjekte edilerek çatlakların otomatik şekilde dolmasını sağlamak mümkün. Bu iş için farklı mantar türleri denenmiş ve ‘Trichoderma Reesei’ denilen bir tür ideal bulunmuş. Bu mantar türü betonun dağılması sonucunda oluşan kalsiyum hidroksit ortamındaki yüksek pH değerlerinde gayet verimli şekilde çoğalıp büyüyebilmekte. Böyle ortamlarda yapısını kristallerle destekleyen mantar, beton çatlaklarını kapatan bir şekilde gelişebiliyor.

Mantar desteği ile kendi kendini tamir edebilen beton

Bu süreci devreye sokabilmek için çimento karıştırma sürecinde mantar tohumları karışıma belli oranlarda eklenmeli. Oluşan betonda çatlaklar oluştuğunda, bu çatlaklara doğal olarak oksijen ve su giriyor. Bunların sayesinde beton içindeki mantar tohumları çoğalmaya ve yarıkları kapatacak kalsiyum karbonat maddesini üretmeye başlıyorlar. Çatlaklar mantarla tamamen dolduğunda ve su/oksijen karışımı tükendiğinde, mantar yapısı tekrar tohumlanmaya başlıyor. Böylece ileride başka çatlaklar oluşunca mantar tekrar devreye girebilir halde bekliyor.

Bilimsel makalesi ‘Science Direct’ jurnalinde yayımlanan bu çalışma henüz başlangıç aşamasında. Yani henüz piyasaya sürülecek bir ürün haline gelmesine çok var. Araştırmacıların önlerindeki en önemli problem olan, mantar yapısının betonun kullanıldığı zorlu ortamlarda hayatta kalması konusunu bir an önce çözmeleri gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.