btbilgi

Eğitimden sağlığa, bilimden sanata hayatımızın her alanında çok sayıda başarılı çalışmaya imza atan kadınların, yazılım çağından geri kalmaması ve mobil teknolojileri tanıyıp girişimcilikte bir adım öne geçebilmeleri için Turkcell, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde başlatılan Geleceği Yazan Kadınlar Projesi güzel sonuçlar veriyor. Proje sonucunda mobil yazılım eğitimlerini başarıyla bitirerek sertifikalarını alan 660 kadın yazılımcı arasından seçilen en başarılı 100 katılımcı, Turkcell ürün ve servislerini test etmek üzere göreve başlamış.

Teknolojiyle ilgilenen kadınların yazılım çağı ve Endüstri 4.0 dönemlerinden geri kalmamalarının ve istihdamının artırılmasının hedeflendiği Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nde seçilen kadın yazılımcılar, Turkcell Akademi tarafından organize edilen Online Mobil Test Eğitimleri’ne katıldı. Hem sanal sınıf hem de online eğitim atanarak gerçekleştirilen eğitim sürecinde; Mobil Uygulama Testi, Kurulum ve Fonksiyonel Test, Güvenlik ve Performans Testi, Bulgu Yönetimi Testi ve Jira Platform Kullanımı eğitimleri alan yazılımcılar, Turkcell ürün ve hizmetlerinden; BiP, fizy, TV+, Hesabım, Upcall, Yaani, Dergilik ve Lifebox’ı test edecek.

Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nden mezun 100 kişi işe başladı

Programın bir diğer parçası olan uygulama yarışmasında da sonuçlar belli oldu. Yarışmaya Türkiye’nin 60 şehrinden 1.359 kadın girişimci başvurdu. 1.836 saat sınıf içi ve 46 bin 200 online eğitimlerin ardından, 2 bin başarı belgesi dağıtılmış durumda. Proje boyunca 2,3 milyon satır kod yazılmış ve 203 proje fikri ile il seçmeleri gerçekleştirilmiş. Seçilen projelerde 70 iş danışmanı ile 3 gün birebir görüşme sağlanmış, 55 eğitmen ile 4 gün teknik danışmanlık destekleri verilmiş.

Yarışmanın sonucunda Gökçe Demir ve Hilal Şener’in geliştirdiği, giyilebilir cihaz aracılığıyla alınan sinyallerle otizm şüphesinin teşhis edilmesine imkan sunan ‘Otizmo’ adlı yazılım birinciliği kazanmış. Özden Çetin Yakın’ın çocukların sağlıklı ve kolay beslenebilmesi için ebeveynlere yardımcı olmayı amaçlayan uygulaması ‘Ham Yap’ ikincilik ödülünü kazanırken; Ayşe Nur Zengin, Evin Keleş ve Meryem Sena Kılıç’ın birlikte geliştirdikleri 6-12 yaş aralığındaki işitme engelli çocuklara oyun kartları ve artırılmış gerçeklik kullanılarak işaret dili eğitimi veren ‘Yubiva’ adlı proje ise üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.