btbilgi

Google’ın ana firması Alphabet, siber güvenlik alanında çalışacak yeni bir oluşumun temellerini attı. Chronicle adlı yeni şirketin, Alphabet’in deneysel projeler birimi X’in alt ekiplerinden biri sayesinde oluşturulduğu bilgisi veriliyor. CEO’su Stephen Gillett’ın resmi blog yazısında verdiği bilgiye göre, ekip siber güvenlik konusunda hızlı sonuç verecek yenilikçi yaklaşımların peşinde koşacak. Bu amaçla müşterilere iki yeni servis sunulacak. Birincisi Google’ın 2012 yılında satın aldığı VirusTotal isimli malware. İkincisi ise yeni oluşturulmuş bir akıllı siber güvenlik analitik platformu.

Gillett açıklamasında “Güvenlik ekiplerinin işini kolaylaştırmak, önlemlerin hızını ve etkisini 10 kata kadar artırmak niyetindeyiz. Siber güvenlikçilerin kullandığı erken tehdit saptama ve analiz yöntemleri şimdiye kadar hem pahalı, hem de kullanması zordu. Bu sistemleri daha hızlı, daha ucuz ve daha verimli yapmak istiyoruz” diyor. Chronicle’ın sunacağı çözümler Alphabet’in tüm hizmetlerinin arkasında yatan devasa işlem gücü, bulut servisleri, arama, makine öğrenme ve yapay zeka altyapısına dayanmakta.

Alphabet’den yeni bir siber güvenlik şirketi: Chronicle

Chronicle bu servisleri sunarken, çok büyük veri yığınları içindeki gizli saklı tehdit sinyallerini kolayca bulabilme gibi ciddi bir vaat ile geliyor. Bu sayede siber güvenlik ekipleri olası tehlikelere ve saldırılara karşı daha çabuk önlem alabilecek. Savunma hatlarındaki zayıflıklar kolayca farkedilecek, geniş ağlardaki açıklar kapatılabilecek. Tüm bunları sağlarken uygun bir fiyatlandırma ve ölçeklenebilirlik ana faktörler olacak denilmekte.

İnsan bazlı sistemlerin bahsedilen türden güvenlik açıklarını bulmada sıkıntı çektiği, makine öğrenme ve büyük veri analizi yöntemlerinin ise şablon tarama ile daha başarılı sonuç almakta olduğu belirtiliyor. Chronicle şirketi başlangıç seviyesinden küresel organizasyon seviyesine kadar her türlü müşteriye, farklı paketlerle web bazlı güvenlik desteği sunabileceğini söylüyor. Gillett ve ekibi şimdiye kadar birçok Fortune 500 firması ile görüşmeler yapmışlar. Böylece yeni şirketin yönünü ve müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi saptamaya çalışıyorlar. Bu firmaların bir çoğu Chronicle’ın servisini erken Alpha seviyesinde denemeyi kabul etmişler.

Şirketin web sitesinde henüz müşterilere sunulacak paketler ve hizmetler listelenmiyor. Fakat devreye girdikleri zaman hemen haberdar olabilmeniz için bir e-posta ile başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.