btbilgi

Anlaşıldığı kadarı ile Dünya’nın uydusu Ay’a gitmek öyle pek kolay bir şey değilmiş. Bunu 10 sene süren Google Lunar Xprize yarışmasının sonuna yaklaşınca daha iyi anlıyoruz. Bu yarışmanın kazananı Google tarafından verilecek 30 milyon dolarlık bir ödülün sahibi olacaktı. Kazanmak için sivil bir ekibin bir Ay aracı inşa etmesi, bunu yollaması ve Ay yüzeyinde belli operasyonları tamamlaması gerekliydi. Xprize organizasyonu finale kalan 5 ekip ile uzun süre görüşmeler sonucunda, resmi web sitesinde bir açıklama yapmış durumda.

Sitede Xprize CEO’su Peter H. Diamandis tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Finale kalan beş Google Lunar Xprize takımı ile yapılan görüşmeler sonucunda, hiçbirinin belirlenen tarih olan 31 Mart 2018’de Ay’a gitmiş olamayacağı ortaya çıkmıştır. Bu yarışma düzenlediklerimizin için en zorlarından biriydi ama en azından bir ekibin başarılı olmasını umuyorduk. Fakat yatırım toplama, teknik ve organizasyonel sorunlar 30 milyon dolarlık ödülün sahipsiz kalmasına yol açtı. Google’a bizimle bu 10 senelik maceraya atıldığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca sivil uzay endüstrisini destekledikleri ve sektörü canladırmaya yaptıkları katkılar için de minnettarız.”

“Xprize bu karardan itibaren ne yapacağı konusunda seçenekleri gözden geçiriyor. Belki Google’ın ayak izinden ilerlemek isteyecek, cömert yeni bir sponsor bulunabilir. Veya Lunar Xprize yarışması final ödülsüz şekilde devam ettirilebilir. Bu durumda organizasyon olarak tüm yarışmacıların yaptıklarının ve zaferlerinin dünya çapında bilinmesini sağlamaya söz veriyoruz. Her ne kadar belirtilen tarihte sonuçlanmamış olmasından üzüntü duysak da, Google Lunar Xprize yarışması sayesinde şunlar gerçekleşti:”

  • Ekipler ve şirketler sponsorluklar, hükümet fonları ve VC fonları sayesinde 300 milyon dolar yatırım topladı. Buların arasında şimdiye kadar sivil uzay yatırımları arasında en yüksek miktar olan 90 milyon dolarlık A Serisi bir yatırım da var.
  • Bu yarışma için kurulan sivil uzay havacılığı şirketlerinde yüzlerce kişi iş sahibi oldu.
  • Bu yarışmayı destekleyen eğitim programları sayesinde dünya çapında yüzbinlerce genç konuya ilgi gösterdi.
  • Sivil uzay havacılığı konusunda ilk devlet reformuna tanık olduk: Ekiplerden biri ABD hükümetinden Ay’a uzay aracı gönderebilmek için özel görev izni almayı başardı.
  • Yarışmanın süreci boyunca, ara noktalardaki belli görevleri tamamlamayı başaran takımlara toplamda 6 milyon dolarlık ödüller dağıtıldı.
  • Yarışmaya karılan tüm ekipler dünya çapında ünlü oldular. Basın destekçilerimiz arasında en dikkat çeken çabalar National Geographic dergisinin 32 sayfalık özel makalesi, The Today Show programında yayınlanan özel bölüm ve ‘Moon Shot’ isimli 9 bölümlük web belgeseli oldu. Bu belgesel ünlü dizi yönetmeni J.J. Abrams tarafından hazırlandı ve Google Lunar Xprize yarışmasının milyonlarca insana erişmesini sağladı.

“Nihayetinde Ay’a gitmenin çok zor olduğunu öğrendik. Ama eğer her Xprize yarışması sıradışı bir başarı ile sonuçlansaydı, yeterince cesur davranmıyoruz anlamına gelirdi. Bu bizi yıldırmayacak, neredeyse imkansız hedefleri olan, sınırları zorlamaya  uğraşan yarışmalar düzenlemeye devam edeceğiz. Google Lunar Xprize ekiplerinin yaptıkları ile gurur duyuyoruz ve finale ulaştıklarında elimizden gelen her şekilde onların yanında olup, tüm dünyanın bunu bilmesini sağlayacağız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.