btbilgi

Otonom arabalar arttığında, acaba geleceğin otobanları neye benzeyecek? Ya drone kullanımı genişlediğinde, bu cihazlar birbirileri ile nasıl konuşacaklar? İşte bu konularda kafa yoran uluslarası tasarım şirketi Carlo Ratti Associati (CRA) ve İtalyan Otoban Düzenleme Kurumu (ANAS), beraberce ilginç bir projeye imza atmışlar. Akıllı otoban projesinde iletişim direkleri, acil durum yardım drone’ları ve dev bir kablosuz veri aktarma sistemi yer almakta.

Akıllı otoban altyapısının en dikkat çeken parçaları, hepsi birbiriyle ve otobandaki herşeyle kablosuz şekilde konuşan direkler. Bu direkler hem otoban boyunca kesintisiz iletişim ağını kuracak, hem üzerlerindeki çeşitli sensörler ve kameralarla farklı işlevler üstlenecek, hem de aydınlatma sağlayacak. Bunların da ötesinde drone araçları için birer şarj ve bekleme noktası olarak görev yapacaklar. Bu direklerin oluşturacağı iletişim ağı hem bugünün yarı-zeki arabaları için, hem de geleceğin tam otonom araçları için birer bilgi kaynağı olacak.

Drone ve otonom araçlara geleceğin akıllı otoban sistemi

Akıllı otoban boyunca kullanılacak dronelar ise öncelikle güvenlik ve gözlem amacı taşıyacak. Otoban boyunca çeşitli tesisler, tüneller ve köprüler devamlı denetim altında tutulabilecek. Oluşabilecek kazalar ağa bağlı uçan dronelarla çok hızlı şekilde tespit edilecek. Eğer ihtiyaç varsa kaza mahalline ilaç ve acil yardım malzemeleri yetiştirilmesi sağlanabilir. Otoban ve çevresindeki bölgeler yangınlara, sellere ve doğal felaketlere, anide değişen hava koşullarına karşı gözlemlenebilir.

Direkler ve dronelar ile oluşturulan uyarı sistemi sayesinde arabalar ve yolcuların güvenliği artırılacak. Araçlar gerekli durumlarda iletişim ağı üzerinden uyarılabilir. Bu uyarı ya ilk aşamalarda şoförlerin akıllı telefonlarına gönderilecek mesajlarla, ileride ise otonom araçların kendi sistemlerine direk yollanacak sinyallerle yapılacak.

Drone ve otonom araçlara geleceğin akıllı otoban sistemi

ANAS kurumu 2017’in Aralık ayında bu yönde 30 milyon Euro’luk bir proje yarışması düzenlemiş. Altyapı ve teknoloji firmalarının katılacağı bu yarışma, CRA’nın fikirlerinin bir akıllı otoban oluşturmak için nasıl gerçekleştirilebileceğine dair ipuçları sunacak. Eğer gerçek olursa, bu sistem İtalya’da 2 bin 500 kilometrelik bir mesafede yollara ve otobanlara kurulacak. Bu projenin inşası için ise herhangi bir tarih verilmemiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.