btbilgi

Özel taksi servisi Uber son zamanlarda farklı alanalrda sıkıntılarla boğuşmakta. Ama bu durum geleceğe yönelik planlarını durdurmuş veya heveslerini kırmış değil. Bloomberg’e konuşan CEO Dara Khosrowshahi, şirketinin otonom taksilere yönelik planlarını açıklamış. Bu açıklamaya bakılırsa firma 1,5 sene içinde kendi kendine servis verebilen araçları ABD’den başlayarak hizmete sokmayı hedefliyor.

Khosrowshahi söyleşide şu şekilde konuşmuş: “Her durum için gerçek bir otonom çözüm getirmek henüz uzak bir hayal. Ama gelecek 18 ay içinde ilk otonom taksi çözümümüzü yola çıkartacağımıza inanıyoruz. Burada bir test sürecinden bahsetmiyorum, servisin gerçek hayatta kullanıma açılmasından bahsediyoruz.” Uber ABD çapında, Arizona eyaleti başta olmak üzere bir dizi farklı noktada bu araçların denemelerine devam etmekte. Plana göre ilk araçlar normal taksi servisinin içinde kademeli olarak yer alabilir.

Uber CEO’su bu geçiş sürecine şöyle bir örnek veriyor: Mesela Phoenix eyaletindeki servislerinde yapılacak her çağrıya yüzde 95 oranla bir insan şoför, yüzde 5 oranla bir otonom araç cevap verebilir. Düşük oranla başlamanın sebebi de gidilecek bölgede haritalamanın eksik olması, hava koşullarının zorlu olması veya tahmin edilmeyen bir sorun çıkması olabilir denilmekte. Hiç bir sorunun olmadığı bir çağrıda ise müşteri normal bir taksi ile otonom bir taksi arsında seçme şansına sahip bulunacak. Uber’in gerçek hayat algoritmaları geliştikçe ve servis kalitesi arttıkça yüzde 5 oran her bölgede yavaş yavaş artırılacak.

Firma 5 yıl içinde en az bir bölgede mükemmel otonom servise erişmek niyetinde. Bundan sonra bu mükemmel yapay zeka şoför, diğer bölgelerdeki yapay zekaları eğitmek için kullanılacak. Böylece otonom araçlara geçiş sürecinin çok daha hızlanmasını tahmin ediyorlar. Uber 10-15 yıl içinde servis verdiği tüm şehirlerde otonom araç ağırlıklı yer almak gibi iddialı bir hedefle geliyor. Khosrowshahi’ye bugün doğan bir çocuğun gelecekte araba kullanmayı bilip bilmeyeceği sorulduğunda, CEO bu soruya büyük ölçüde olumsuz şeklinde yanıt vermiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.