btbilgi

Da Vinci Learning Televizyon Kanalı’nın çocuklara bilimi sevdiren atölyeleri, sömestr tatili boyunca Marmara Forum Çocuk Kulübü tarafından düzenlenen Robotik Planet etkinliğinde çocuklarla buluşuyor. 20 Ocak – 04 Şubat tarihleri arasında her gün ücretsiz olarak düzenlenmekte olan atölyelere 5-12 yaş arası çocuklar katılabiliyor. Daha ilk günlerinden ilgi gören atölyeler Arduino, Kodlama, Lego Mindstorms, Artırılmış Gerçeklikle Boyama, Makey Makey, 3D Yazıcı ve Tasarım konularında yapılmakta.

Jr. Robotics Bilim Okulu uzmanları tarafından verilen Robotik Planet eğitimlerinde çocuklar Scratch ile uygulama geliştirirken üretken düşünme becerilerini, sebep sonuç ilişkilerini kurabilmeyi geliştiriyor ve kendi oyun programları yapıyorlar. Lego Mindstorms atölyelerinde ise, kendi robotlarını tasarlıyor, inşa ediyor ve onları programlayarak harekete geçiriyorlar.

Robotik Planet atölyeleri ile tüm çocuklar teknoloji sevecek

Arduino son yılların en popüler elektronik kontrol sistemleri geliştirme kartlarından biri. Kullanımının kolay olması ve açık kaynak kodlu olması sebebi ile, çocuklara oyun oynayarak algoritma ve programlama yeteneği kazandırmak için ideal. Üç boyutlu yazıcıların nasıl çalıştığı ve ne gibi işlerde kullanıldığının anlatıldığı 3D Yazıcı ve Tasarım atölyelerinde çocuklar, çizim programları ile dijital olarak hayal ettikleri nesneleri üretip, fiziksel olarak dokunacakları objelere çeviriyorlar.

Makey Makey atölyelerinde ise çocuklar devreleri kullanarak canlıları veya bitkileri nasıl iletken olarak kullanabileceklerini ve bunlarla nasıl müzik yapabileceklerini öğrenirken, Artırılmış Gerçeklik (AR) ile gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen fiziksel görünümünü deneyimliyorlar.

Marmara Forum Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirilen Da Vinci Learning Robotik Planet Etkinliği, 4 Şubat gününe kadar her gün 12.00 – 20.00 saatleri arasında ücretsiz şekilde çocukların katılımına açık.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.