btbilgi

Gen düzenleme aracı CRISPR moleküler biyoloji alanında bir çığır açtı denilebilir. DNA’nın değiştirilebilir olması hastalıklarla tedavide devrimsel yöntemlerden, yeni ilaçların üretimine kadar birçok alanda işe yaramakta. Bu araç o kadar esnek ki, bir virüs DNA’sı içine animasyonlu GIF dosyası yerleştirmeyi bile mümkün kılabiliyor. Yeni yapılan bir çalışma ise, mutasyon geçirmiş hücrelerin genetik düzenlemesi konusunda yeni bir seviye yakalandığını göstermekte.

Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde profesör Uri David Akavia liderliğindeki bir ekip, hücre mutasyonlarını yüzde 90 oranında tamir ederek çıtayı epey yüksek bir noktaya koymayı başarmış. CRISPR metodu genleri iptal etmekte başarı ile kullanılıyor, fakat gen tamiri çok daha zorlu bir iş. Hatalı DNA parçalarının sökülüp, yerine sağlıklı parçaların takılması, tahmin edilebilenden problemli bir süreç. O kadar ki, bu alandaki başarı ortalaması şimdiye kadar hücrelerin yüzde 10’u seviyelerinde kalabilmiş.

Mutasyona uğramış gen tamirinde ortalama yüzde 10 seviyesinde ama şimdiye kadarki en yüksek başarı oranı yüzde 60 civarındaymış. Bu yeni çalışmanın sonuçları ise hücrelerin yüzde 90’unu tamir ederek bir çığır açmış durumda. Ekip CRISPR tekniğini daha da verimli kullanabilmek için sağlıklı DNA sekansını, hatalı hücre sekansını bulup kesen proteine direk bağlamış. Böylece değişim çok daha kolay gerçekleştirilebilyor. Araştırmacılar ayrıca hücre merkezini hedefleyen ‘polyethyleneimine’ isimli bir katyonik polimer kullanarak, genetik modifikasyon sırasında zararlı moleküllerin oluşumunu da engellemiş. Bu da başarı oranını yükselten faktörlerden biri olmuş.

Bu yöntem gelecekte hücre bazında her türlü hastalığın tedavi edilebileceği bir platform yaratmak için kullanılacak. Ama o noktaya gelmeden önce bu yöntemin çok farklı hücre tiplerinde aynı başarı oranı ile tekrarlanabilmesi gerekli. Onun dışında yöntemin farklı ortamlarda ve değişkenlerle de test edilmesi gerekiyor. Bu denemeler her ne kadar sürerse sürsün, araştırma ekibi yayımlanan bilimsel makalede CRISPR / Cas9 gen düzenleme aracının geleceğinin çok parlak olduğunu düşündüklerini iletiyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.