btbilgi

Berlin’in toplu taşıma kuruluşu ‘Berliner Verkehrsbetriebe’ (BVG) bu sene kuruluşunun 90’ıncı yılını kutluyor. Bu kutlamaların bir parçası da popüler spor markası Adidas ile birlikte gerçekleştirilen özel bir proje. Proje kapsamında Adidas piyasaya sınırlı sayıda ‘EQT Support 93/Berlin’ model ayakkabı sunmuş. İlk bakışta bu fikir iki kurum arasında her zaman gerçekleşen standart marka kampanyalarından biri gibi gözükebilir. Ama işin aslı öyle değil, çünkü bu özel tasarım spor ayakkabılar aynı zamanda bir metro bileti.

Yeni Adidas ayakkabıları Berlin metrosu için otomatik bilet

EQT Support 93/Berlin ilk bakışta BVG’nin trenlerindeki koltuk desenli tasarımı ile dikkat çekiyor. Fakat ayakkabıların asıl özelliği BVG toplu taşıma ağında kullanılabilecek birer bilet çipi taşıyor olmaları. Ayakkabının dilinde bulunan bu çip sayesinde kullanıcılar 16 Ocak ile 31 Aralık 2018 arasında bir senelik metro/tren kartına sahip oluyor. Sadece 500 adet üretilen bu model 180 Euro’luk fiyatı ile satışa çıktığı anda tükenmiş. İnsanların mağaza kapılarında sıraya girdikleri belirtilmekte. Bunun sebebi ise, BVG’nin yıllık kartlarının normalde 728 Euro fiyatla satılıyor olması. Yani bu ayakkabılar inanılmaz bir indirim sağlamakta.

Bu örnek popüler ürün tüketimi konusunda çok ilginç bir örnek teşkil etmekte. Ayakkabıları satın alanlar ücret ödüyor ama bunun karşılığında aldıkları hizmet, ödenen paradan çok daha değerli. Kullanıcılar ayakkabıları giydikleri için kendilerine para ödeniyor bile denilebilir. Ayrıca sponsorun bir toplu taşıma firması olması da, aslında markaların bilinçli tüketiciye ulaşabilmek için yapabilecekleri ne kadar çok potansiyel şey olduğunu gösteriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.