btbilgi

Tüm insanlık yavaş yavaş yenilenebilir enerjiye daha sıcak yaklaşırken, işin maddi tarafının da gelişmekte olduğuna dair raporlar geliyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kurumu (International Renewable Energy Agency – IRENA) Ocak ayı içinde yayımladığı bir raporda 2020 yılında temiz enerji kaynaklarının maliyetlerinde ciddi bir düşüş görüleceğini belirtmekte. Bu düşüş temiz enerji kaynaklarını fosil yakıtlardan elde edilen enerjiye denk veya bazı durumlarda daha bile ucuz hale getirebilir.

‘2017’de Yenilenebilir Enerji Üretim Maliyetleri’ (Renewable Power Generation Costs in 2017) başlıklı raporda yenilenebilir enerji üretiminin, şu anda bile geleneksel yöntemlere göre rekabetçi oranlarda olduğu ifade ediliyor. Düşüşün ana sebepleri olarak ülkelerin enerji alanındaki küresel rekabeti, proje geliştirme yöntemlerinin hızla gelişmesi, teknolojideki ilerlemeler, yatırımsal risklerin azalması gösterilmekte. Gelişmiş ülkelerdeki projeler açısından, güneş enerjisinin nükleer enerjiden ucuz hale gelmiş olduğu ve denizde kurulu rüzgar santrallerinin de benzer şekilde aşırı rekabetçi maliyetlere sahip olduğuna raporda yer veriliyor.

Rapora göre 2020 yılına gelindiğinde şu anda kullanımda olan yenilenebilir enerji teknolojileri, fosil yakıtlar aracılığı ile elde edilen enerjiye kıyasla ya eşit veya daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilecek. Halen G20 ülkelerinde fosil yakıtlarla enerji üretiminin kilowatt/saat başına 0,05 ile 0,17 dolar arasında olduğu belirtilmiş. Bu ülkeler listesinde ABD, Birleşik Krallık, Rusya, Japonya, Hindistan ve Almanya da var. Fakat 2020 yılında küresel yenilenebilir kaynakların kilowatt/saat başına 0,03 ile 0,10 dolar arasına kadar inmesi tahmin edilmekte.

Özellikle güneş enerjisi (PV) ve karadaki rüzgar santrallerindeki üretimin 2019 civarında kilowatt/saat başına 0,03 noktasına kadar düşeceği öngörülüyor. Termal güneş enerjisi ve deniz üzeri rüzgar santralleri çözümleri henüz bunlara göre daha pahalı. Yine de bu iki alanda 2020-2022 yılları arasında üretimin kilowatt/saat başına 0,06 ile 0,10 dolar arasında yer alması beklenmekte.

IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin rapordaki analizle ilgili olarak “Bu yeni dinamik, tüm dünya çapında enerji modellerinde çok büyük bir değişime yol açacaktır. Bu kadar büyük çapta gelişmeler beklenmiyordu, ama bu sayede yenilenebilir enerji geleneksel küresel enerji bakış açısını darmadağın edebilir.” açıklamasını yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.