btbilgi

New York’daki bir laboratuvarda ilaç testlerinin geleceğine yön verecek bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma Tara Biosystems firmasının yapay kalp hücreleri araştırması. Laboratuvarda üretilen hücrelere elektrik verildiğinde, aynı gerçek hücreler gibi kasılıyor ve tepki veriyorlar. İnsan beyninden gelen sinyallere cevap verircesine, hücreler kalp gibi atıyorlar. Yalnız bunu görmek için bir mikroskopa ihtiyacınız var, çünkü üzerinde çalışılan hücreler 3 milimetre büyüklüğünde.

Columbia Üniversitesi’nden çıkma bir firma olan Tara Biosystems bu sentetik kalp hücreleri projesini başlatana kadar, ilaç testleri ya petri kutusunda (bakteri üretme tabağı) veya fare ya da domuz kullanılarak yapılmaktaymış. Bu hücre projesi ise daha ilk aşamalarında bile bir sürü medikal şirketinin dikkatini çekmiş ve kullanılmaya başlanmış. Firma yapay hücreleri gerçek kök hücrelerden üretiyor. Hücreler 12 hafta boyunca büyümeye bırakılıyor. Depolarında aynı anda, farklı büyüme aşamalarında 200 hücre örneği birden tutulmakta.

Sentetik kalp hücreleri sayesinde hayvan testlerine son

Hücrelerin geliştirilmesi için firmanın patentli ‘Bioware’ isimli platformu kullanılıyor. Üretilen kalp hücreleri aynı gerçek kas hücreleri gibi görünüyor ve tepki veriyorlar. Bu hücreler sayesinde daha başarılı ilaç testleri yapmak da mümkün, hücrelerin çeşitli tıbbi araştırmalarda değerlendirilmesi de. Tara Biosystems bu hücrelerin üzerinde yapılan testler sırasında kalp atışına veya kasların oluşumuna olan etkilerini, ayrıca atışların gerçekleşmesini sağlayan kalsiyum düzeylerindeki değişimleri anında ölçebiliyor. Henüz birkaç senelik firma daha şimdiden 10 farklı ilaç devine hizmet vermekteymiş.

Yapay hücrelerin kullanılması sayesinde insanların kalplerinde oluşabilecek sorunlar çok önceden saptanabilmekte. Bu süreçte de hayvanların kullanılması gerekmiyor, bu da ilaç testlerinde çok önemli bir dönüm noktası haline gelmiş. Testlerde ilaçların potansiyel elektriksel, kimyasal, mekanik, yapısal ve biyolojik etkilerinin tamamı gerçekmiş gibi ölçülebilmekte. Bundan sonraki aşamada zarar görmüş, hastalıklı veya sorunlu kalp hücreleri üretip, bunları çeşitli testlere maruz bırakmak olacak. Gelecekte bir araştırma için özel bir tür kalp hücresine ihtiyaç olduğunda, Tara Biosystems bunu sağlayabilecek hale gelmek istiyor.

Bunun da ötesinde, Bioware platformu üzerinden toplanan verilerin analizi ile araştırmaların sonuçlarının önceden tahmin edilmesi gibi devrimsel bir fikir de büyük ilgi çekmekte. Dev miktarda verilerin süperbilgisayarlarla incelenmesi ve öngörüsel sonuçlar elde edilmesi, laboratuvarlarda yapılacak başarısız denemeleri azaltıp gerekli sonuçların daha da hızlı elde edilmesini sağlayabilir. Firma 2017’nin Ekim ayında almış olduğu 9 milyon dolarlık A Serisi yatırım fonunu bu alandaki geliştirmeler için harcayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.