btbilgi

Nesneleri herhangi bir fiziksel araç olmadan havalandırmak ilk bakışta bir bilimkurgu fikri gibi geliyor olabilir. Manyetik levitasyon fikri uzun zamandır var ve hem bu yöntem kullanan yenilikçi tren prototipleri, hem de Hyperloop projeleri sayesinde gerçekleştiğini görebiliyoruz. Fakat bir yntem daha var ki, bu da akustik levitasyon, yani sesle nesne havalandırma.

Sesle havalandırma fikri çok daha yeni ve henüz pratik bir işe yaramak çok erken bir noktada. Ama araştırmacılar bu yöntemin gelecekte insanları bile yerden havalandırmak için kullanılabileceği bir teknolojik noktayı yakalamış durumdalar. Manyetik levitasyon büyük katı nesneleri kaldırmak için kolayca kullanılabilmekte. Akustik levitasyon ise daha çok küçük hassas nesneleri, hatta sıvıları havalandırmak ve havada tutmak için daha uygun bulunmakta. Şimdiye kadar büyük nesneleri havalandırırken ise bu yöntemin stabilitesini kaybettiği ve nesnelerin kontrolsüzce dönmeye başladıkları yönünde bulgular vardı.

Nesneleri havalandırmanın yeni bir yolu: Akustik levitasyon
Kaynak: Bristol Ünviersitesi

Bristol Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bu sınırlamanın ötesine geçecek bir akustik levitasyon metodu geliştirmişler. Bu yöntem birbirine zıt ve akışkan ses dalgaları yaratarak, nesneleri veya partikülleri bir ses alanı içinde sabitleyip hapsetme üzerine kurulmuş. Ses akışlarının yönü ve gücü kontrol edilerek, havalandırılan nesne sabit tutulabiliyor, yön verilebiliyor ve istenilen şekilde döndürülebiliyor. Burada kullanılan ses dalgaları ancak yarasaların duyabileceği 40 kHZ seviyesinde, yani insan kulaklarına zararlı değil. Bir kere sabitleme başarıldıktan sonra, ses alanının gücü artırılarak büyük boyda nesneler de havalandırılabilecek.

Araştırmacılar henüz insanların bu şekilde havalandırılabileceğini düşünmüyorlar ama sanal simülasyonlar gelecekte bunun da mümkün olabileceği yönünde işaretler sunuyor. Bu arada akustik levitasyon ile çeşitli nesnelerin üretiminde yepyeni yöntemler geliştirmek mümkün olacak. Mesela hassas tıbbi cihazların geliştirilmesinde, montaj aşamasında dokunulmaması gereken nesnelerin havada tutulmasında veya temas ile bozunabilecek ilaçların paketlenmesinde işe yarayabilir. Bunların dışında mikro cerrahi operasyonlar için baskısız, darbesiz bir ortam yaratılması için de kullanılabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.