btbilgi

Grip nasıl bulaşır, herkes bunu bilir değil mi? Hasta biri yanınızda hapşırır veya öksürür, etrafa yayılan virüsler de başkalarını hasta eder. Ayrıca birinin hapşırdığı veya öksürdüğü nesneleri, noktaları ellemek bile hastalık kapmaya sebep olabilir. Bunların hepsi basitçe önlem almak, ağzımızı kapatmak, bolca hijyen ve el yıkama ile engellenebilir gibi duruyor. Halbuki Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma işin bu kadar basit olmadığını ortaya çıkartmış durumda.

Bu araştırmaya bakılırsa grip insandan insana sadece nefes alıp vermeyle bile bulaşabilir. Üniversitenin Toplum Sağlığı Bölümü profesörü ve ekip lideri Doktor Donald K. Milton şu açıklamayı yapıyor: “Grip hastalarının öksürüp hapşırmasa bile, sırf soluk ile çevreye aerosol (havada uzun süre asılı kalabilen minik sıvı partikülleri) formunda virüs yaydıkları vakalara rastladık. Bu durum özellikle hastalığın ilk günlerinde oldukça kuvvetli şekilde görülebilmekte. Hastalığı geçiren kişilerin işe gitmemeleri, hatta dışarıya bile çıkıp başkalarına bulaştırmamaları için evde kalmaları gereklidir.”

Grip çok uzun zamandır iyi bilinen bir hastalık olarak kabul edilir. Fakat bu dikkat çekici araştırma sonuçlarının şimdi ortaya çıkması, hala bilmediğimiz şeyler olduğunu göstermekte. Araştırmanın kendisi birçok üniversitenin ortak çalışması ile gerçekleştirilmiş. 142 hastanın konuşma, nefes alıp verme, hapşırma ve öksürme anları gözlem altında tutulmuş. Hastalığın başlangıcından itibaren üç gün içinde oluşan aerosol biçimindeki virüs yayılımları ölçülmüş.

Tüm bu ölçümler için özel tasarlanmış “Gesundheit II” isimli bir örnek toplama makinesi kullanılmış. Hasta denekler farklı örneklerin alınabilmesi için 30’ar dakika boyunca makinede kalmak zorundaymış. Sonuçta öksürük/hapşırık haricinde toplanan solunum örneklerinin yüzde 50’ye yakınında aktif şekilde grip virüsü bulunduğu tespit edilmiş. Hatta tam tersi bulgular bile elde edilmiş, yani hastaların hapşırıklarının bir kısmında virüs taşıyan RNA yapısı bulunmamış bile. Bu da hapşırık/öksürük ile yayılmanın tahmin edildiği kadar ciddi olmayabileceği yönünde şüpheler uyandırmakta.

Grip salgınları sadece nefes alıp vermeyle yayılabilir mi?
Gesundheit II örnek toplama makinesi
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.