btbilgi

iPhone X akıllı telefonu Apple’ın şimdiye kadarki en çok kafa karıştıran modeli oldu gibi görünüyor. Firma birçok yeni şeyi birarada denediği bu modelden epey ümitliydi. Teknoloji ve tüketici elektroniği basını cihaza bayıldı, milyonlarca Apple hayranı yine satın almak için sıralara girdi. ABD’de bir ilk olan 1,000 dolarlık fiyatına rağmen büyük ilgi gördü. Fakat bu model beğenildiğinden çok da tepki çekti. Ekranın üst kısmındaki çentikten, Face ID yüz tarama sisteminin sorunlarına kadar birçok şey sıkça eleştirildi. iPhone 8 modelleri ile aynı anda çıkması da, bazı müşterileri daha ucuz ve garantili alt modellere sürükleyen sebeplerden oldu.

Şimdi Apple analisti KGI Securities şirketinden gelen bir rapor, bu gidişin pek de iyi olmadığını göstermekte. Apple hakkında yaptığı inanılmaz başarılı tahminlerle bilinen Ming-Chi Kuo, yeni raporunda iPhone X üretim söylentilerini ve siparişlerdeki ciddi düşüşü ele almış. Apple Insider’da yayımlanan habere bakılırsa Apple 2018’in ilk çeyreğinde iPhone X’den sadece 18 milyon adet satabilecek. Ayrıca modelin Çin’de beklendiği kadar tutmadığı da belirtilmiş.

KGI Securities raporunda iPhone X üretiminin 2018’in yazında son bulacağı iddia edilmekte. Elde kalan stok gelecek seneye daha ucuz bir fiyatla mağazalarda hala bulunabilecek. Ayrıca sonbahar döneminde Apple’ın üç yeni model tanıtacağı da öngörülmekte. Eğer bu öngörüler gerçekleşirse, Apple tarihi boyunca ilk kez bir akıllı telefon modeli pratik ömrünün sonunu göremeden iptal edilmiş olacak. Analist Kuo iPhone X modelinde kullanılan yenilikçi teknolojilerin diğer modellere aktarılcağını ve bir “iPhone X Plus” modelinin piyasaya çıkacağını tahmin ediyor. Bu büyük ekranlı modelde üst kısımdaki çentik yokedilecek ve kullanıcıların “telefonumda daha az görülebilir alan var” endişesi ortadan kaldırılacak.

Kuo Apple’ın 2018’in ilk yarısında yüzde 5 büyüme göstereceği tahminini de raporunda belirtmiş. Büyümede asıl itici gücün sonbahardaki yeni telefon modelleri olacağı, Apple’ın buradaki ilgi sayesinde 2018’i yüzde 10 büyüme ile sonuçlandıracağı da raporda yapılan tahminlerden. Apple firması 2018 başı itibarı ile 869 milyar dolarlık bir toplam değere sahip. Bu da onu “dünyanın 1 trilyon dolar değere sahip ilk şirketi” ünvanına çok yaklaştırmış durumda. Firma 2018 içinde hisselerini yüzde 15 yükseltebilirse bu rakama ulaşabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.