btbilgi

Bağlantılı ağ teknolojileri geliştiren lider firmalardan MediaTek, Sensio isimli yeni sağlık modülünü tanıttı. Bu modül takıldığı akıllı telefonların bir dizi sağlık verisini kolayca toplamasına imkan sağlıyor. Kullanıcılar bu sayede kalp sağlıklarıyla ilgili ölçümleri, sadece parmak uçlarıyla yapabilecekler. Bu modül ve beraberinde gelen yazılımlar herhangi bir hastalığın teşhisi, tedavisi, önlenmesi amacıyla ya da bunlardan koruyucu olarak tasarlanmamış. Ama sağlık kontrolü konusunda hassas kişilerin çok işine yarayacak bir dizi işleve sahip.

Sensio modülü akıllı telefonların kalp sağlığı ile ilgili 6 önemli veriyi birlikte ölçümleyip görüntülemesine olanak sağlamakta. Bu modülü kullanan akıllı telefonlar nabız hızı ve değişimleri, tansiyon değeri ve trendleri, kandaki oksijen değeri (SpO2) gibi verileri 60 saniye içerisinde ölçüp, tek bir ekranda görüntüleyebiliyor. Sensio kullanan telefonlar ayrıca, basit seviyede elektrokardiyografi (EKG) ve fotopletismografi (PPG) ölçümü de yapabiliyor.

2018 yılı başında akıllı telefon üreticilerine sunulan Sensio paketi, MT6381 donanımı ve özel yazılımından oluşmakta. Optik, elektrik ve işlemci bileşenlerinin birlikte kullanımı, modülün esnek bir şekilde tüm akıllı telefon modellerine entegre edilebilmesini sağlıyor. Akıllı telefon üreticileri kendilerinin ya da bağımsız geliştiricilerin hazırlayacakları uygulamaları da modüle kolayca entegre edebiliyorlar.

MediaTek Sensio MT6381 Modül İçeriği:

  • PPG ölçümü için entegre R and IR LED sensörler + ön kısımda 1-kanallı ECG analog sensör
  • Kompakt boyutlu 6.8 mm x 4.93 mm x 1.2 mm OLGA 22-pin paketi
  • Total External BOM: 4 kep + 2 elektrod ile
  • I2C /SPI dijital arayüz
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.