btbilgi

Alan Turing yapay zekayı tanımladığından beri çok hızlı gelişme gösterdiler. İnsanları satranç, poker veya Go gibi klasik oyunlarda yenebiliyorlar, tıp sınavlarından geçip danışmanlık yapabiliyor veya robotik becerilere imza atabiliyorlar. Peki ya insanalrla beraber çalışma konusunda ne durumdalar? Ya da birbirileri ile rekabete girmeden, ortaklaşa problem çözmede? Brigham Young Üniversitesi araştırmacıları, Massachusetts Institute of Technology (MIT) gibi başka enstitülerin de desteği ile makine zekaların nasıl olup da isnanalrdan daha iyi ortak çalışabildiğini gösteren bir çalışmaya imza atmışlar.

Ekipten bilgisayar bilimi profesörleri Jacob Crandall ve Michael Goodrich, bu konuda özel bir algoritma geliştirmişler. Crandall yaptığı açıklamada “Amacımız insanların aralarındaki orak çalışma konseptinin ardında yatan matematiği çözebilmek. Ortak çalışma ve sosyal beceriler geliştirebilme yeteneğini yapay zekalara nasıl aktarabileceğimizi inceliyoruz. Makine zekalar bize mantıklı yanıtlar verebilmeli, ne yapmakta olduğunu anlatabilmeli. İnsanlarla doğru şekilde iletişim kurabilmeliler” diyor.

Ekip “S#” adı verilen algoritma ile hazırlanmış makinelere bir dizi iki kişilik oyun oynatmışlar. Aynı oyun hem makineler arasında, hem insan-makine beraberliği ile, hem de bir kontrol mekanizması olarak iki insan denek ile oynanmış. S# algoritması ile donatılmış yapay zekaların çoğu senaryoda insanların arasındaki ortaklıktan daha iyi şekilde beraber çalışabildiği gözlemlenmiş.  Crandall bunu şu sözlerle aktarıyor: “Eğer bu oyunu iki insan dürüst ve birbirine sadık şekilde oynasa, büyük ihtimalle iki makinenin beraber oynadığı kadar iyi sonuçlar alacaktı. Ama insan oyuncuların yarısı bir yerlerde yalan söyledi ve oyunu kaybettiler. Bu algoritma sonuçlara bakarak, yalan söylemeden oynamanın daha verimli olduğunu öğreniyor. Böylece yalan söylememeye, hile yapmamaya eğimli oluyor ve her fırsat yakaladığında doğru düzgün bir ortaklık geliştirmeye uğraşıyor.”

Testlerde insan oyuncuların beraber oynadıkları kişilerin makine mi yoksa insan mı olduklarını bilmelerine izin verilmemiş. Böylece insan oyuncular oynadıkları kişinin bir yapay zeka olup olmadığına emin olamıyorlar. Ama yapay zekalara eğer ortak insan oyuncular iyi oynarsa onları övmeleri, ihanet edip kaçak oynarlarsa da küfür etmeleri programlanmış. Bu türden insanvari tepkiler veren makinelerin insan olup olmadığı konusu insan oyuncuların kafasını karıştırmış. Fakat ilginç bir bulgu olarak, bu türden tepkilerin insan oyuncuların performanslarını ve ortaklaşa oynama eğilimlerini güçlendirdiği saptanmış.

Araştırma ekibi bu türden çalışmaların sadece bilgisayarların insanlarla olan iletişim yöntemlerini değil, birbirileri ile olan iletişimlerini de güçlendirecek doneler taşıdığına inanıyorlar. Çalışmanın sonuçlarını “Nature Communications” jurnalindeki bir bilimsel makalede bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.